Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Blisko sześćset dzieci łącznie wzięło udział w Imprezie Plenerowej pod hasłem "Cały Olkusz czyta dzieciom" , która odbyła się 8 czerwca 2018 r. na olkuskim Rynku. Było to pierwsze wydarzenie zorganizowane w ramach projektu OLKUSKA BIBLIOTEKA – FABRYKA CZYTELNICZYCH INSPIRACJI, realizowanego w 2018 r. przez olkuską Bibliotekę w partnerstwie z Księgarnią Marka Turleja w Olkuszu. Zadanie jest dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z programu Partnerstwo dla książki . Patronat honorowy nad imprezą objął Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.

Wydarzenie odbyło się w ramach obchodów XVII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom w olkuskiej Bibliotece. Imprezę Plenerową rozpoczęło wspólne przeczytanie "Lokomotywy" Juliana Tuwima w interpretacji partnerów i przyjaciół Biblioteki:

  • Pani Bożeny Krok - Z-cy Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz
  • Pani Pauliny Polak - Dyrektor Samorządowego Zespołu Edukacji w Olkuszu
  • Pani Jolanty Zięby - Dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olkuszu
  • Pani Beaty Soboń - Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu
  • Pana Mirosława Jurczyka - Dyrektora Szkoły Podstawowej Nr 4 w Olkuszu
  • Pani Grażyny Kaziród - Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 5 w Olkuszu
  • Pani Małgorzaty Dachowskiej - Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 6 w Olkuszu
  • Pani Maridy Zoń - Dyrektor Zespołu Szkół Nr 4 w Olkuszu
  • Pani Tatiany Redel - Dyrektor Centrum Helen Doron Olkusz oraz Akademii Twórczego Rozwoju "Bystrzak" w Olkuszu
  • Pana Marka Turleja - właściciela Księgarnia PEGAZ w Olkuszu

Nie zabrakło też informacji o bogatej działalności Biblioteki prezentowanych m.in. przez dra. hab. Przemysława Kanię – prof. nadzw. Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie.

Dla milusińskich przygotowanych zostało wiele atrakcji inspirowanych literaturą dziecięcą. Oprócz performatywnego czytania oraz interaktywnego spektaklu teatralnego (w wykonaniu Przystanku Teatr) na dzieci czekały też atrakcje w namiotach: happening – Ostry Dyżur Literacki, Bajkowy Konkurs Czytelniczy, Kącik małego artysty – pokazowe zajęcia prowadzone przez pracowników Biblioteki, pokaz zajęć z robotyki i pokaz eksperymentów przygotowanych przez Akademię Robotyki w Olkuszu oraz Akademię Twórczego Rozwoju "Bystrzak" w Olkuszu. Swoje umiejętności prezentowały też uczennice z Zespołu Szkół Nr 4 w Olkuszu, które malowały dzieciom twarze.

Dzieci wraz z rodzicami i opiekunami mogli również zapoznać się z ofertą partnerskiej Księgarni Marka Turleja w Olkuszu. Odbyła się też prezentacja bajkowych postaci.

W wydarzeniu wzięli udział uczniowie z olkuskich przedszkoli: (Przedszkole Nr 4, 5, 7, 13, Językowe Przedszkole Niepubliczne „Kraina Wiewiórek”, Niepubliczne Przedszkole „Delfin i uczniowie klasy „0” przy Szkole Podstawowej Nr 2) oraz uczniowie ze Szkół Podstawowych Nr 1, 3, 4, 5, 6, 10  w Olkuszu oraz ze Szkoły Podstawowej w Kosmolowie i Szkoły Podstawowej w Gorenicach.

Serdecznie dziękujemy Urzędowi Miasta i Gminy Olkusz za udostępnienie płyty rynku, drobne upominki oraz słodki poczęstunek dla dzieci, Miejskiemu Ośrodkowi Kultury w Olkuszu – za obsługę nagłośnienia, Panu Wojciechowi Dziedzicowi za obsługę fotograficzną imprezy, a Stowarzyszeniu na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczno-Gospodarczego „KLUCZ” i Zarządowi Osiedla Glinianki w Olkuszu za bezpłatne użyczenie namiotów.

Bardzo dziękujemy wszystkim dzieciom, nauczycielom i rodzicom za udział w wydarzeniu. Serdecznie dziękujemy za piękne bajkowe stroje oraz za wspaniałą zabawę i zapraszamy do korzystania z usług olkuskiej książnicy.