Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Miłośników pieszych wędrówek zapraszamy na Letnią Wędrówkę z Amonitem. Tym razem Olkuska Grupa Turystyczna Amonit zaprasza do malowniczej Doliny Sztoły. Wycieczka odbędzie się w najbliższą sobotę, 23 czerwca. Start o godzinie 10.00 z przystanku Pętla w Żuradzie.  Zakończenie trasy w Bukownie przy Dworcu PKP. Długość trasy około 12 kilometrów. Transport do Żurady oraz z Bukowna do Olkusza we własnym zakresie, można skorzystać z komunikacji miejskiej. Udział w imprezie bezpłatny. 

Dolina Sztoły, która swój początek bierze w lasach nieopodal Żurady, to niezwykle urokliwa, kręta dolina. Została ona wyżłobiona w piaszczystem podłożu, jakie tworzą plejstoceńskie osady polodowcowe. W jej górnym odcinku występują także osady triasowe. Rzeka, kiedyś zwana Stollą (od słowa sztolnia) zasilana po drodze wodami Baby - ma ponad 13 kilometrów. Ze względu na walory przyrodnicze została objęta ochroną przyrodniczą w postaci użytku ekologicznego, a także jest chroniona w ramach Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie. Źródła w Żuradzie uznano za pomnik przyrody nieożywionej. 

W latach 30 XX wieku staraniem władz Olkusza zbudowano na Sztole sztuczny zalew „Leśny Dwór” - serce dawnego ośrodka letniskowego. Swego czasu cieszył się on ogromnym  zainteresowaniem wśród mieszkańców Zagłębia i Śląska. Obecnie jest on wykorzystywany głównie przez wędkarzy i miłośników … słonecznych kapieli.

 

 

Trasa amonitowej wycieczki prowadzić będzie także przez teren dawnej wyrzutni rakietowej 16 Dywizjonu Rakietowego Obrony Powietrznej. Powstał on w latch 60 XX wieku i funkcjonował do roku 1989, kiedy to dywizjon uległ rozformowaniu, a teren przekazany Lasom Państwowym. Po jednostce pozostały ziemne wały, resztki utwardzonych dróg oraz pozostałości budynków.  Obecnie w  dawnych koszarach  znajduje się  Dom Seniora o nazwie  „Leśna Polana”.