Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

 

Zmagania dzielnych rycerzy, pokazy dawnych tańców i koncerty, a także stoiska rzemieślników, a nawet kata. To tylko część atrakcji, jakie czekają na uczestników 14. Turnieju Rycerskiego na zamku w Rabsztynie, który odbędzie się w weekend 30 czerwca i 1 lipca. Turniej odbywa się pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz.

Baner Turniej Rycerski

Turniejowe zmagania rozpoczną się w sobotę 30 czerwca o godzinie 13:00 przemarszem bractw i oficjalnym powitaniem przybyłych rycerzy przez władze Olkusza. Następnie w bramie zamku zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona Marianowi Maryszewskiemu (1935 – 2007), założycielowi i pierwszemu prezesowi Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn”, a także inicjatorowi organizowanych od 2003 roku turniejów rycerskich w Rabsztynie. Już o godzinie 13:30 od turnieju miecza i tarczy rozpoczną się rycerskie zmagania, które potrwają cały dzień. Od godziny 15:00 do 18:00 dzieci będą mogły spróbować swych sił w strzelaniu z łuku. O godzinie 15:30 rozpocznie widowiskowy program „Mieszczanie w zbrojach" z udziałem publiczności. Potem odbędzie się turniej broni drzewcowej, o godzinie 17:30 rozpocznie się pokaz tańców dawnych, a następnie turniej rzutów w dal: włócznią oraz kulą. Największą atrakcją pierwszego dnia turnieju będzie Bitwa o Zamek z użyciem materiałów pirotechnicznych. Napad drużyn rycerskich na zamek jest planowany na godzinę 20:00. Po bitwie rozpoczną się walki drużyn rycerskich 3 vs. 3, a pełen atrakcji dzień zakończy pokaz fireshow - taniec ognia. Przez cały dzień pod zamkową bramą będą rozstawione warsztaty rzemiosł dawnych, m.in. kowala, garncarza i mydlarza, a na terenie zamku, w cenie biletu będzie można oglądać mrożące krew w żyłach pokazy  Kata i Inkwizytora.

Drugi dzień turnieju (niedziela 01.07.2018) rozpocznie się o godzinie 10.30 od turnieju łuczniczego. Już o godzinie 12:30 rozpocznie się koncert zespołu Stout wykonującego żywiołową muzykę celtycką. Po koncercie, o godzinie 13:00 będzie pokaz artyleryjski, a potem rozpoczną się zmagania rycerzy podczas turnieju miecza długiego. Na godzinę 14:30 przewidziano widowiskowy Samoczwart, podczas którego staną w szranki dwuosobowe poczty rycerskie. Po godzinie zmagań, o 15:30 zaplanowano pokaz jazdy rycerza konnego. Przewidziano też sporo atrakcji dla najmłodszych. Od godziny 16:00 do 18:30 na specjalnie przygotowanych stanowiskach animacyjnych będzie: turniej miecza sportowego dla dzieci, strzelanie z łuku, średniowieczne kalambury, a także rzut włócznią i toporem. Na godzinę 16:30 zaplanowano oficjalne zakończenie zmagań turniejowych, ale nie oznacza to końca atrakcji, bo o godzinie 17:00 ponownie wystąpi zespół Stout.

 Dla uczestników turnieju przygotowano też cały szereg atrakcji towarzyszących. W sobotę i niedzielę, pod zamkiem od godz. 10.00 do 18.00 będzie działał Mobilny Punkt Informacji Turystycznej oraz stoisko promocyjne Miasta i Gminy Olkusz, gdzie będzie można zobaczyć działanie plenerowej mennicy, na której będą wybijane repliki trojaków olkuskich. Będzie też konkurs o historii Olkusza i Zamku Rabsztyn oraz gry i zabawy dla najmłodszych. W sobotę 1 lipca od godz. 10:00 do 18.00 pod zamkiem stanie stoisko promocyjne Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn”, gdzie zaplanowano zajęcia plastyczne i zabawy dla najmłodszych oraz plenerową wystawę malarstwa „Rabsztyn w sztuce”. Podczas turnieju będzie można zwiedzić zamek z przewodnikiem ze Stowarzyszenia „Zamek Rabsztyn”. W sobotę 30 czerwca o godz.14.00, 16.00, 18.00, a w niedzielę 1 lipca o  godz. 10.00, 14.00 i 16.00 (zbiórka przed bramą zamku).

Organizatorem turnieju jest Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik, który objął honorowy patronat nad imprezą, Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu oraz Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn”. Patronat medialny: Gazeta Krakowska, Radio Kraków, Przegląd Olkuski, Historykon.pl oraz Omega Studio.

plakat zkgkm