Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Osoby odwiedzające olkuski rynek w upalne dni mogą nie tylko ochłodzić się pod wodną kurtyną, ale również napić się wody z nowego zdroju ulicznego. Bezpłatna woda pochodząca z ujęć triasowych i jurajskich nowego systemu zaopatrzenia w wodę dostarczana jest przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Olkuszu, które zapewniło zdrój i potrzebną do niego infrastrukturę. Podobne zdroje stanęły również w ważnych miejscach komunikacyjnych w Bukownie, Bolesławiu i Kluczach. Oficjalne przekazanie zdrojów w obecności włodarzy partnerskich gmin i władz olkuskich wodociągów nastąpiło w czwartek w każdej z miejscowości. Mieszkańcy otrzymali bidony sportowe z logo Srebrnego Miasta i Wodociągów.

Nowoczesne zdroje uliczne o estetycznej i funkcjonalnej bryle zostały przemyślane tak, aby skorzystać mógł każdy – dorośli i dzieci, w tym osoby niepełnosprawne, a także czworonogi towarzyszące nam podczas spacerów. Wody można napić się bezpośrednio z tryskacza albo napełnić nią bidon lub butelkę.

- Woda pochodzi z ujęć głębinowych nowego systemu zaopatrzenia w wodę mieszkańców gmin: Olkusz, Bukowno, Bolesław i Klucze. Woda, którą dostarczają olkuskie Wodociągi jest wysokiej jakości. Posiada wiele mikroelementów oraz ma bardzo dobrą jakość pod względem mikrobiologicznym. W swoim składzie zawiera między innymi wapń, magnez, żelazo, fluor, fosfor i chlorki – mówi Alfred Szylko, prezes olkuskich Wodociągów.

Słowa szefa PWiK są poparte badaniami laboratoryjnymi, które wyraźnie wskazują, że nasza olkuska woda w niczym nie ustępuje wodzie butelkowanej, a od wielu z nich jest lepsza pod względem zawartości mikroelementów. Dlatego też całkowicie bezpieczne dla naszego zdrowia jest jej picie prosto z kranu. Teraz można przekonać się o tym korzystając z ulicznego zdroju.

Zapotrzebowanie na tego typu inwestycję było w każdej z czterech miejscowości, dlatego też burmistrzowie i wójtowie z dużym entuzjazmem przyjęli chęć jej realizacji. – Podczas spacerów i aktywności fizycznej, na przykład bieganiu czy jeździe na rowerze, w ciepłe dni wskazane jest dbanie o odpowiednią ilość płynów w naszych organizmach. Dzięki współpracy czterech gmin będzie to możliwe w kilku miejscach. Na olkuskim rynku w letnie miesiące przebywa bardzo dużo osób i jestem przekonany, że będą one chciały skorzystać z nowego zdroju – mówi Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

Jeśli pomysł zdrojów ulicznych spodoba się mieszkańcom, nie są wykluczone kolejne lokalizacje. Podobnie, jak stało się w przypadku kurtyn wodnych. W ubiegłym roku kurtyna wodna pojawiła się na rynku i bardzo duże zainteresowanie tą formą znalezienia ochłody spowodowało, że zakupiono kolejne cztery. W Olkuszu z drugiej kurtyny wodnej będzie można korzystać niebawem w Silver Parku przy ulicy Głowackiego.