Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

We wtorek 24 lipca do Olkusza z roboczą wizytą przyjechał zastępca prezydenta Miasta Starogard Gdański Przemysław Biesek-Talewski. Celem jego przyjazdu do Srebrnego Miasta była chęć zapoznania się z doświadczeniami władz miejskich w zakresie adaptacji zabytkowych piwnic ratusza oraz trwających prac rewitalizacyjnych w obrębie budynku dawnego starostwa.

Starogard w Olkuszu

Podczas trwającego obecnie zadania „Rewitalizacja Śródmieścia Starogardu Gdańskiego” władze tego pomorskiego miasta podjęły decyzję o adaptacji gotyckich piwnic tamtejszego ratusza staromiejskiego na cele wystawienniczo muzealne. Doświadczenia miast, które – tak jak Olkusz –przeprowadziły taką inwestycję, stały się bardzo cenne.

- Zadawaliśmy sobie pytanie, czy warto te relikty eksponować. Po wizycie w Olkuszu widzę, że warto, ponieważ mają one ogromny potencjał – mówił Przemysław Biesek-Talewski, zastępca prezydenta Starogardu.

Starogard w Olkuszu

Podczas spotkania w olkuskim magistracie o samym projekcie „Rewitalizacja olkuskiej starówki”, którego efektem było przystosowanie piwnic olkuskiego ratusza do urządzenia tam podziemnej trasy turystycznej, opowiadała Agnieszka Kaczmarczyk, naczelnik Wydziału Urbanistyki i Ochrony Zabytków i zarazem Miejski Konserwator Zabytków.

Starogard w Olkuszu

Przedstawiciela władz Starogardu interesowały zarówno szczegóły techniczne dotyczące prac konserwatorskich i budowalnych w obrębie starówki, jak też plany dotyczące stworzenia tam podziemnej trasy turystycznej. Po spotkaniu w urzędzie, władze Olkusza i Starogardu Gdańskiego wspólnie odwiedzili podziemia ratusza, by dyskutować o prowadzonych tam obecnie pracach, a następnie przeszli do budynku dawnego starostwa. Mieli okazję zobaczyć zabytkowe piwnice, jakie rozciągają się pod budynkiem starostwa oraz elementy kamieniarki, jakie zostały odnalezione podczas prac archeologicznych.

Starogard w Olkuszu

Szczególnie interesujące były informacje o obecnie realizowanym projekcie „Rewitalizacja kwartału królewskiego w Olkuszu oraz utworzenie multimedialnej trasy turystycznej w podziemiach ratusza”. Przedstawiciele olkuskiego magistratu odpowiadali na wiele szczegółowych pytań dotyczących konkretnych rozwiązań stosowanych podczas rewitalizacji oraz zapewnili o tym, że chętnie będą służyli radą w przypadku pojawienia się kolejnych. Starogard Gdański, 48 tysięczne zabytkowe miasto w województwie pomorskim, jest jednym z najstarszych miast na Pomorzu.