Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

 

Docelowo 700 osób znajdzie zatrudnienie w nowym zakładzie firmy PLAST-MET Automotive Systems Sp. z o.o., który powstaje przy ul. Wspólnej w Olkuszu, na terenie Olkuskiej Strefy Aktywności Gospodarczej. Zakończenie pierwszego etapu inwestycji – szacowanej w całości na ok. 400 milionów złotych – planowane jest już w pierwszym kwartale przyszłego roku. Prezes firmy Adam Żyła zaprosił burmistrza Romana Piaśnika, aby pokazać dotychczasowe postępy prac budowlanych i przedstawić potencjał nowej fabryki.

- Rozwój firmy wiąże się z rosnącymi wymaganiami dotyczącymi infrastruktury, wyposażenia i zatrudnionych pracowników. W dotychczasowej lokalizacji przy ul. Głowackiego zaczęło nam brakować miejsca, stąd decyzja o rozbudowie zakładu na terenach przy ul. Wspólnej. Zakupiony od miasta teren idealnie wpisał się w nasze plany rozwojowe. Duże wsparcie ze strony burmistrza Romana Piaśnika i jego współpracowników pomogło nam naprawdę szybko uporać się z niezbędnymi formalnościami, czego efekty już są doskonale widoczne. Co szczególnie ważne, mówimy o rozbudowie zakładu, a nie jego przeniesieniu, więc obie lokalizacje będą w pełni funkcjonalne – mówi Adam Żyła, prezes zarządu PLAST-MET Automotive Systems Sp. z o.o.

Podstawą działalności firmy PLAST-MET jest dostawa komponentów dla czołowych producentów z branży motoryzacyjnej. Nowa fabryka, która powstaje przy ul. Wspólnej 17, pozwoli rozwinąć potencjał firmy. To właśnie tu prowadzone będą zaawansowane procesy przeróbki plastycznej oraz procesy montażowe. Lokalizacja w Olkuskiej Strefie Aktywności Gospodarczej pozwoli również rozszerzyć możliwości badawczo-rozwojowe firmy.

Aktualnie trwa pierwsza faza budowy nowego zakładu. Przewiduje ona powstanie budynku hali o powierzchni 10 000 m2 oraz biurowca o powierzchni 2 300 m2. Zakończenie tego etapu planowane jest na przełomie lutego i marca 2019 roku. W kolejnych etapach powstaną dwie hale – każda o powierzchni 10 000 m2. Wszystkie będą wyposażone w nowoczesne urządzenia. Wartość całej inwestycji szacowana jest na 400 mln złotych. Na zatrudnienie – po oddaniu do użytku pierwszego etapu – będzie mogło liczyć około 300 osób. Liczba ta z czasem wzrośnie do 700 osób. Wliczając pracowników zatrudnionych obecnie przy ul. Głowackiego, PLAST-MET będzie utrzymywał ponad 1000 miejsc pracy.

- Bardzo cieszy mnie fakt, że PLAST-MET – lokalna firma z wyłącznie polskim kapitałem – rozwinie się właśnie w Olkuszu. Myślę, że ta decyzja wyraźnie pokazuje, że w Srebrnym Mieście istnieją dobre warunki do rozwoju przedsiębiorczości. Jesteśmy świadkami realizacji inwestycji, której łączna wartość to przeszło dwukrotność rocznego budżetu Gminy Olkusz. Mówimy o nowych i atrakcyjnych miejscach pracy oraz – co też jest ważne z punktu widzenia burmistrza – dodatkowych wpływach z podatków do budżetu miejskiego. Będą one przeznaczane na inwestycje dla wszystkich mieszkańców naszej gminy  – komentuje Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.