Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

W piątek z olkuskiego Rynku wyruszył 32. Rajd Hardego, w którym udział biorą rokrocznie młodzi mieszkańcy Olkusza i okolic. W tym roku uczestnicy mogli wybrać trasę jedno lub dwudniową.

- Bardzo się cieszę, że legendarny już Rajd Hardego rozpoczynacie w sercu naszego miasta. Życzę wam bezpiecznej drogi i wytrwałości na szlaku. Wierzę, że w tak wspaniałym towarzystwie przeżyjecie wiele miłych, bogatych w historię naszego regionu momentów. Wracajcie do nas z dobrymi wspomnieniami! – pożegnał uczestników rajdu burmistrz Roman Piaśnik.

Uczestnicy rajdu podczas jurajskiej wędrówki poznają między innymi historię walk oddziału Partyzanckiego „Surowiec” 23 DP Armii Krajowej, działań wojennych na Ziemi Olkuskiej oraz osób represjonowanych przez hitlerowców. Tytułowym patronem Rajdu jest Gerard Woźnica „Hardy”, który dowodził oddziałem partyzanckim działającym właśnie w lasach na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej.

- Chcemy poprzez takie wydarzenia promować aktywne poznawanie historii naszego regionu oraz jego piękna. W tym roku rajd jest wyjątkowy, bo przypada na 100-lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości – mówi Konrad Kulig ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Olkusz, które wspólnie z olkuskim PTTK zorganizowało Rajd.

Współorganizatorzy: Miasto i Gmina Olkusz, Gmina Klucze oraz Nadleśnictwo Olkusz. Patronat Honorowy: Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie. Patronat Medialny: „Poznaj Swój Kraj”.