Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Już niebawem przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego na olkuskim Rynku zostanie zamontowana Ławka Niepodległości. Gmina Olkusz otrzymała maksymalne możliwe dofinansowanie w kwocie 30 tys. zł w konkursie organizowanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Będzie to jedyna taka ławka w całej okolicy Olkusza.

- Przystąpienie do projektu „Ławka Niepodległości” jest jednym z wielu sposobów na uczczenie i upamiętnienie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Jej lokalizacja nie jest przypadkowa. Rynek jest miejscem szczególnym nie tylko dla współczesnych mieszkańców, ale również w perspektywie historycznej. Mamy zamiar zamontować ławeczkę w centralnym miejscu naszej Starówki, w którym odbywa się wiele ważnych uroczystości patriotycznych – mówi Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

Ławka Niepodległości

Gmina Olkusz podejmuje szereg działań infrastrukturalno-edukacyjnych, których celem jest zwiększenie zainteresowania historią Polski, w tym szczególnie historią „małej ojczyzny”. Szczególnie dużo uwagi tej tematyce poświęcono w tym roku, organizując cykl wydarzeń pod wspólną nazwą „Olkusz – przystanek Niepodległość”.

Zdaniem Marty Rosiak, autorki projektu ławek, które zostaną zamontowane na terenie całego kraju, historia polskiej niepodległości jest pisana na bieżąco, przez nowe pokolenia Polek i Polaków. - Forma i kolor ławki nawiązuje do czystej kartki papieru, na której zapisane jest ręką marszałka słowo „Niepodległa”. Dlatego ławka jest taka skromna, tą bryłą, tą rzeźbą są ludzie, którzy na niej siadają – wyjaśnia autorka projektu.

Ławka Niepodległości

Ławka jest multimedialna i każdy będzie mógł zapoznać się z najważniejszymi wydarzeniami, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości. Ławki będą również propagowały historię poszczególnych regionów naszego kraju – dzięki nim będzie można odsłuchać Marsz Pierwszej Brygady, przemówienia Marszałka Piłsudskiego i inne nagrania. Duży nacisk postawiono na nowoczesność – pomniki będą posiadać fotokody QR, które umożliwią ściągnięcie materiałów historycznych oraz ułatwienia, takie jak ładowarki urządzeń mobilnych oraz hot-spot WiFi. Projekt Ławki pozwala na montaż jednego, dwóch lub większej liczby siedzisk. Ławka będzie podświetlana systemem LED.