Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Mobilna Akademia Młodych Orłów, będąca innowatorskim przedsięwzięciem Polskiego Związku Piłki Nożnej, wzorem innych miejscowości dotarła także do Olkusza. W Srebrnym Mieście trwa jej druga edycja. W futbolowych zajęciach prowadzonych w dwóch grupach wiekowych, udział bierze łącznie 34 zawodników z różnych klubów.

- Miałem okazję obserwować naszych młodych zawodników, którzy trenowali pod profesjonalnym okiem w ramach Mobilnej Akademii Młodych Mistrzów. Szkolą oni nie tylko technikę piłkarską, ale też wyobraźnię i uczą się zasad. Uważam, że jest to świetny pomysł, gdyż już na początku swojej futbolowej przygody olkuszanie zyskują przewagę nad swoimi rówieśnikami – komentuje Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

MAMO

Koordynatorami mobilnej akademii w Małopolsce są Jacek Matyja i Krystian Pać. Zgodnie z wytycznymi projektu nazwanego w skrócie MAMO, uznani szkoleniowcy przyjeżdżają do Olkusza, aby wygłosić wykłady dla trenerów i nauczycieli wychowania fizycznego. Dodatkowo podczas swoich wizyt prowadzą zajęcia pokazowe dla dwóch grup objętych Narodowym Modelem Gry. Mowa o Orlikach (zawodnikach w wieku 10-11 lat) i Młodzikach (12-13 lat). Wśród graczy wytypowanych do dodatkowego szkolenia znajdują się najlepsi piłkarze wolbromskiego WAP-u, Przemszy Klucze, Piliczanki Pilica, AP MGHKS-u Bolesław Bukowno oraz Legionu Bydlin, choć największą grupę tworzą młodzi adepci futbolu ze Słowika Olkusza. W organizacji cotygodniowych zajęć treningowych (po 1,5 godziny każde) na obiekcie Blisko Boisko na osiedlu Słowiki, szkoleniowców wspiera Rafał Pięta – koordynator olkuskiego oddziału MAMO.

- Każde spotkanie z fachowcami to coś nowego, zarówno dla trenerów jak i piłkarskiej młodzieży, która dzięki ogólnopolskiemu projektowi zyskała możliwość pracy pod okiem najlepszych trenerów, a co się z tym wiąże, otrzymała także niepowtarzalną okazję, aby zaistnieć w kadrach wojewódzkich i narodowych – mówi Rafał Pięta, opiekun MAMO.

MAMO

To wszystko prawda, bowiem nazwiska wyróżniających się graczy już trafiły do Katalogu Młodych Mistrzów. Z tej ogólnokrajowej bazy wyłonieni zostaną uczestnicy Letniej oraz Zimowej Akademii Młodych Mistrzów, które są zgrupowaniami piłkarskiej Reprezentacji Polski w najmłodszych rocznikach.

Od początku funkcjonowania MAMO, jej olkuski oddział zyskał uznanie w oczach wojewódzkich koordynatorów. - Byliśmy w dziewiętnastu powiatach i nie ma co ukrywać, że powiat olkuski na tle innych miejscowości w Małopolsce wypada bardzo obiecująco. Macie u siebie wielu dobrze rokujących zawodników – mówił podczas jednego z pierwszych spotkań w Olkuszu Krystian Pać.

MAMO

Mobilna Akademia Młodych Orłów, przez Małopolski Związek Piłki Nożnej została zmodyfikowana dla pięciu powiatów, gdzie potencjał zdaniem ich pomysłodawców jest największy. Między innymi w Olkuszu poszerzono jej stacjonarną formułę. Nawiązana współpraca z władzami samorządowymi pozwala na organizację regularnych szkoleń doskonalących zawodników, obserwacji i selekcji talentów oraz systematyczne dokształcanie trenerów i nauczycieli szkolnych. To wszystko ma przełożyć się na piłkarską przyszłość, bo tylko systematyczna praca oparta na przyjaznych stosunkach może doprowadzić do sukcesów.

- Dobrze się stało, że MAMO stacjonuje w Olkuszu. Jakoś dotychczas nasz region był skutecznie pomijany jeśli chodzi o selekcję młodych, zdolnych zawodników, a jak pokazują liczby i przede wszystkim komentarze ekspertów szkolących dzieci i młodzież, w samym Srebrnym Mieście i sąsiednich miejscowościach piłkarskich talentów nie brakuje. Jestem przekonany, że na tym projekcie zyska całe lokalne środowisko sportowe – przekonuje Rafał Pięta, nawiązując do wręcz wzorowej współpracy z Urzędem Miasta i Gminy Olkusz, a także dyrekcją Szkoły Podstawowej Nr 9. To właśnie obiekty wchodzące w skład „dziewiątki” stanowią bazę treningową MAMO.

MAMO

MAMO

Skład osobowy MAMO Olkusz grupy U-11:

Maciej Gawęda, Dawid Kruczek, Oliwia Palińska, Arkadiusz Sochacki, Bartosz Sroka, Oskar Zdrodowski, Szymon Zgoda, Dawid Tracz, Jakub Wencel, Kacper Jurek, Dominik Kozieł, Damian Dela (OKS Słowik Olkusz), Franciszek Dobrek, Kamil Gruszczyński (Przemsza Klucze), Nataniel Kowalczyk, Igor Omyła (Piliczanka Pilica), Miłosz Skubis, Filip Słota (AP Bukowno).

 

Skład osobowy MAMO Olkusz grupy U-13:

Kacper Ocieczek, Jan Grzanka, Michał Rapacz, Tomasz Tomsia, Jakub Rams, Igor Gałka, Dorian Koryczan, Antoni Górka, Stefan Szczygieł (OKS Słowik Olkusz), Kamil Maciora, Kamil Syguła, Olaf Witkowski, Kamil Płowiec (WAP Wolbrom), Maksymilian Grzanka (Legion Bydlin), Mateusz Piasny, Kamil Siemieński (AP Bukowno), Bartłomiej Omyła (Piliczanka Pilica).