Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Prawie 3 tony żywności zebrane w Olkuszu przez Wolontariuszy.

Kolejny sukces Wolontariuszy w przedświątecznej już XXII Zbiórce Żywności. Zebraliśmy ponad 2,8 tony żywności!!!

200 wolontariuszy reprezentujących Szkolne Kluby Wolontariatu z olkuskich szkół ponadgimnazjalnych – I LO , II LO, IV LO, ZS nr 1, oraz ZS nr 4 dyżurowało w piątek i sobotę minionego weekendu w sklepach sieci Biedronka, Lidl, Delikatesach Centrum, „Społem” PSS, Leviatanie oraz Delikatesach „Spiżarnia” przy ul. Alei 1000-lecia. Dzięki zrozumieniu i otwartości placówek handlowych, które zgodziły się na udział w Zbiórce, a także ogromnemu zaangażowaniu ze strony wolontariuszy oraz koordynatorów wolontariatu po raz kolejny możemy mówić o sukcesie akcji.

Rosnące zainteresowanie Zbiórką obserwujemy z roku na rok. Klienci olkuskich sklepów w okresach przedświątecznych są już przyzwyczajeni do naszej obecności nieopodal sklepowych kas. Chętnie przekazują produkty na rzecz Zbiórki wyrażając w ten sposób poparcie dla jej idei– podsumowuje Janina Lenarczyk – koordynator  olkuskiego Centrum Wolontariatu oraz całej akcji.

Przedsięwzięcie Stowarzyszenia Dobroczynnego Res Sacra Miser w Olkuszu przy którym działa Centrum Wolontariatu oraz Banku Żywności w Krakowie to nie tylko imponujący efekt finalny w postaci 2.8 ton zebranej żywności, ale przede wszystkim zasygnalizowanie potrzeb środowiska oraz uwrażliwienie na nie.
To niesamowite uczucie, kiedy osoby same mające niewiele w koszyku, podchodzą i przekazują część produktów, by wesprzeć Zbiórkę. Niejednokrotnie tłumaczą, że rozumieją, bo sami doświadczyli kiedyś niedostatku. To wielkie szczęście i zaszczyt móc patrzeć na takie sceny, bo one uczą nas jak wielkie znaczenie ma niewielki zdawałoby się gest – opowiada Kinga – wolontariuszka Zbiórki.

Zrozumienie, empatia, odpowiedzialność to nie tylko granice międzyludzkiej solidarności, ale przede wszystkim to sposób na to, by w pomocy drugiemu człowiekowi odnajdować sens własnego człowieczeństwa.Wszystkim zaangażowanym w Zbiórkę darczyńcom, wolontariuszom, koordynatorom oraz placówkom handlowym składamy serdeczne podziękowania. Niech radość  i uśmiech obdarowanych będzie niczym dar serca dla serca.