Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Szopki bożonarodzeniowe to wspaniała tradycja, którą warto kultywować. Taki jest cel zorganizowanej przez Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu drugiej już edycji Olkuskiego Konkursu Szopek i Wianków Bożonarodzeniowych.

DSCF6071DSCF6072

10 grudnia w MOK-Centrum Kultury nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu, w którym okoliczne szkoły podstawowe zaprezentowały przepiękne szopki i wianki.

DSCF6074DSCF6075

DSCF6093Jury doceniło niezwykłą pomysłowość, różnorodność zastosowanych materiałów, wkład pracy i – w przypadku pierwszego miejsca – nawiązanie do olkuskich akcentów regionalnych, gdyż zwycięską szopkę znajdujemy w… Batorówce.

DSCF6077

W nastrojowo udekorowanej sali szopki lśniły jak klejnoty. Mnóstwo kolorów, złocenia, ale i naturalne materiały: słoma, kora, siano, drewno, gałązki, mech. Część figurek ulepiona i udekorowana własnoręcznie.

DSCF6078DSCF6079

Jedna z szopek zbudowana z polukrowanego piernika oprócz niewątpliwej roli ozdobnej budziła nadzieję na słodkie zakończenie świąt…

DSCF6092DSCF6080

Gości powitali Agnieszka Kluczewska i Tomasz Szygulski. Agnieszka Kluczewska pięknie opowiedziała o wielowiekowej tradycji szopek.

DSCF6082DSCF6089

Po odczytaniu werdyktu jury w składzie Klaudia Zub-Piechowicz i Tomasz Szygulski, zwycięska grupa artystów ze Szkoły Podstawowej Nr 4 im. Francesco Nullo pozowała do zdjęć na tle swojego dzieła.

DSCF6096DSCF6100

Laureaci pierwszych trzech miejsc otrzymali karnety muzealne z udostępnieniem majdanu na ognisko w romantycznej scenerii rabsztyńskiego Zamku oraz wydawnictwo "W kocjanowej chałupie".

DSCF6103DSCF6099

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania tej pięknej wystawy w MOK-Centrum Kultury przy ul. Szpitalnej 32. Natchnieni pomysłami na pewno skusicie się na zrobienie własnej, wspaniałej szopki, która doda uroku świętom w rodzinnym gronie.

DSCF6086DSCF6094

A oto laureaci II Olkuskiego Konkursu Szopek i Wianków Bożonarodzeniowych:
I miejsce
Szkoła Podstawowa nr 4 im. Francesco Nullo w Olkuszu
II miejsce
Szkoła Podstawowa nr 10 im. Kornela Makuszyńskiego w Olkuszu
III miejsce
Szkoła Podstawowa nr 5 im. Marcina Bylicy w Olkuszu
Wyróżnienia:
Szkoła Podstawowa w Osieku,
Szkoła Podstawowa w Gorenicach,
Zespół Szkolno – Przedszkolny w Braciejówce.

 

Tekst i zdjęcia: MOK Olkusz