Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Licznych wielbicieli i animatorów kultury zgromadziła uroczysta gala XVIII edycji Olkuskiej Nagrody Artystycznej, która odbyła się w sobotni wieczór 23 marca. Za twórczą pracę w 2018 roku statuetki z rąk burmistrza Romana Piaśnika otrzymali Wiesław Drygała, Dorota Stachowicz-Mączka oraz Piotr Kalicki. Tytułem Ambasadora Kultury wyróżniony został Zenon Krukowiecki.

- Ludwik van Beethoven pięknie powiedział, że „muzyka powinna zapalać płomień w sercu mężczyzny i napełniać łzami oczy kobiety.” Słowa tego wielkiego niemieckiego kompozytora trafnie oddają znaczenie, jakie w naszym życiu mają dzieła artystyczne. Napełniają nasze serca radością i nadzieją. Wzruszają oraz motywują – mówił burmistrz Roman Piaśnik. - Olkuska Nagroda Artystyczna jest wyrazem naszego uznania dla twórczej pracy olkuszan. Jej laureaci stanowią prawdziwą elitę artystyczną, z której jako mieszkańcy jesteśmy dumni. Dziękuję, za to, że swoimi wybitnymi talentami chcecie nas zachwycać i czynić lepszymi – dodał, wyrażając wdzięczność wszystkich olkuszan.

ONA

W kategorii za całokształt twórczości Kapituła Nagrody wyróżniła Wiesława Drygałę, który swoją przygodę z muzykowaniem rozpoczął w wieku 14 lat. Już dwa lata później wstąpił w szeregi Orkiestry Dętej Olkuskiej Fabryki Naczyń Emaliowanych, której stulecie obchodziliśmy – już pod nową nazwą Olkuskiej Reprezentacyjnej Orkiestry Dętej – w ubiegłym roku. Wiesław Drygała jest najstarszym stażem muzykiem i dyrygentem Orkiestry, która uświetnia olkuskie oraz ponadlokalne uroczystości, imprezy oraz koncerty.

ONA

W kategorii animatora kultury Olkuską Nagrodę Artystyczną otrzymała Dorota Stachowicz-Mączka, która od najmłodszych lat jest blisko związana z muzyką oraz Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olkuszu, zdobywając pierwsze nagrody i wyróżnienia. Jako wokalistka, instruktor, nauczyciel oraz dyrygent świętowała liczne sukcesy. Współpracuje z instytucjami kultury, szkołami, stowarzyszeniami, kołami gospodyń wiejskich z powiatu olkuskiego, a jej podopieczni są laureatami wielu konkursów.

ONA

W kategorii młody twórca Nagrodę zdobył Piotr Kalicki, muzyk instrumentalista, kompozytor, aranżer i pedagog. Dał się poznać w telewizyjnym programie „Zajechał Wóz do Olkusza”. Rozwijając się artystycznie koncertował ze Zbigniewem Wodeckim oraz Bogusławem Metzem. Dziś gra na instrumentach klawiszowych, akordeonie i trąbce w zespole Golec uOrkiestra, z którym rocznie grywa około 100 koncertów w kraju i za granicą. Od lat współpracuje z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olkuszu jako juror i konsultant przy organizowanych cyklicznie konkursach, takich jak Rockowisko czy Konkurs Kolęd i Pastorałek.

ONA

W tegorocznej edycji Olkuskiej Nagrody Artystycznej wyjątkowo Kapituła zdecydowała o przyznaniu wyróżnienia specjalnego. Tytułem Ambasadora Kultury został uhonorowany Zenon Krukowiecki, znany olkuskiej publiczności z niezwykle energicznych występów w zespole Prasłowianki, którego jest współzałożycielem oraz aktywnym członkiem. W swojej działalności artystycznej promuje Srebrne Miasto – zarówno w słowach kierowanych ze sceny, jak też materiałach promujących zespół. W ubiegłym roku Zenon Krukowiecki obchodził 50-lecie pracy artystycznej, koncertując w kraju oraz za granicą.

ONA

Gala Olkuskiej Nagrody Artystycznej jest okazją do prezentacji sylwetek oraz niezwykłych talentów jej laureatów, którzy wystąpili we wspólnym koncercie. Owacjami na stojąco zakończył się występ zespołu w składzie Dorota Stachowicz-Mączki - wokal, Piotr Kalicki - klawisze, Piotr Południak - kontrabas, Marin Wiercioch - akordeon, Michał Mączka – skrzypce oraz Bartłomiej Szczepański - perkusja.  Tradycyjnie już Jacek Majcherkiewicz wykonał karykatury wyróżnionych artystów, które są piękną i humorystyczną pamiątką tego wyjątkowego wieczoru. Prawdziwą wisienką na torcie był rewelacyjny pokaz taneczny w wykonaniu Natalii Jajkiewicz i Damiana Gęgotka.

ONA

 

ONA

ONA

Więcej zdjęć znajduje się na naszym profilu na facebooku: https://www.facebook.com/pg/umigolkusz/photos/?tab=album&album_id=1281386082017230