Prawie 50 osób wzięło udział w niedzielnej bezpłatnej wycieczce historycznej „Powstanie styczniowe na ziemi olkuskiej: Olkusz, Podlesie, Krzykawka”. Wycieczka została zorganizowana w ramach akcji „Olkuskie Spacery Historyczne 2019” dla uczczenia 156 rocznicy śmierci płk. Francesco Nullo.

Uczestnicy wycieczki spotykali się w Punkcie Informacji Turystycznej MSiT w Olkuszu, gdzie otrzymali bezpłatne materiały promocyjne, w tym ulotki o powstaniu styczniowym na ziemi olkuskiej. Następnie przeszli na olkuski rynek, a potem autobusem komunikacji miejskiej podjechali pod olkuski Stary Cmentarz. Mieli okazję poznać historię płk. Francesco Nullo i niezwykłe losy pomnika na jego grobie oraz dowiedzieć się wielu ciekawostek o historii najstarszej olkuskiej nekropolii.

Mieli też okazję dowiedzieć się o planach kompleksowego zagospodarowania terenu Starego Cmentarza, jakie będzie realizowane przez władze Olkusza w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji. Na cmentarzu mają powstać utwardzone alejki oraz oświetlenie. Planowany jest także remont kamiennych murów cmentarnych.

Przed Starym Cmentarzem uczestników wycieczki powitał Tadeusz Chwast, przewodniczący Zarządu Związku Komunalnego Gmin „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu, który był współorganizatorem wycieczki. Kolejnym punktem wycieczki był olkuski Kopiec Kościuszki. Następnie uczestnicy wycieczki pojechali do Bolesławia, gdzie mieli okazję zwiedzić miejscowy dworek – siedzibę Centrum Kultury oraz park, po którym oprowadzał dr Tomasz Sawicki. Tam też odbył się mini – quiz, w którym nagrodami były wydawnictwa promocyjne o Olkuszu. Ostatnim punktem wycieczki była Polana Nullo w Krzykawce, gdzie 5 maja 1863 roku poległ bohaterski Włoch. Uczestników spaceru oprowadzał historyk – regionalista, pracownik UMiG Olkusz. Wśród uczestników wycieczki, poza mieszkańcami ziemi olkuskiej byli także turyści z Katowic, Chrzanowa i Krzeszowic. Bezpłatna wycieczka została zorganizowana przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu, Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu i Centrum Kultury w Bolesławiu. Odbyła się w ramach akcji „Olkuskie Spacery Historyczne 2019”. Organizatorem całej akcji jest Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu, a partnerami: Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, Olkuska Grupa Turystyczna „Amonit”, Światowy Związek Żołnierzy AK – koło Olkusz, Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna”, Klub Przewodników PTTK „Ilkussia”, Stowarzyszenie „Szansa Białej Przemszy”, Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn” i Ochotnicza Straż Pożarna w Olkuszu. Patronat medialny: Przegląd Olkuski. Szczegółowe informacje o akcji, która jest elementem obchodów 720 lecia Olkusza można znaleźć na stronie internetowej olkuskiego magistratu w zakładce „Olkuskie Spacery Historyczne 2019”. Ulotki z całorocznym programem akcji można otrzymać w Urzędzie Miasta, olkuskim Punkcie Informacji Turystycznej, a także w muzeach i bibliotekach. Szczegółowe informacje dotyczące spacerów można uzyskać w Punkcie Informacji Turystycznej MSiT w Olkuszu (ul. Floriańska 8), tel. 32 6421926, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript..