Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

1 sierpnia, punktualnie o godzinie 17:00, cała Polska zatrzymała się, by symbolicznie okazać pamięć o Powstaniu Warszawskim, którego 75. rocznicę obchodziliśmy w tym roku. Olkuszanie zgromadzili się na Starym Cmentarzu, by solidarnie oddać cześć bohaterom walki o wolną Polskę.

Uroczystości rozpoczęły się w Godzinę „W”, której kryptonimem nazywany jest dokładny moment rozpoczęcia w Warszawie akcji „Burza”, czyli Powstania Warszawskiego. Przypomnieniem były wyjące syreny, które rozbrzmiały w całym kraju – również w Olkuszu. Po chwili głos zabrał burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.

Godzina W

- Każda rocznica tego wydarzenia jest dla nas wszystkich szczególnym momentem, abyśmy mogli wszyscy na chwilę zatrzymać się i zastanowić, co możemy zrobić dla naszego kraju, aby te wydarzenia naszych przodków nie zostały zmarnowane – podkreślał znaczenie obchodzonej uroczystości Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

Godzina W

Zebrani odmówili też modlitwę w intencji Powstańców, poległych w działaniach wojennych, kapłanów, mieszkańców Warszawy, represjonowanych oraz za Ojczyznę. Poprowadzili ją ks. prałat Mieczysław Miarka, proboszcz Parafii pw. św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu oraz ks. Czesław Rechul, wikariusz w tejże Parafii.

 Godzina W

Przed złożeniem kwiatów Katarzyna Matras z Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu odczytała Apel Pamięci: „W 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego i Akcji „Burza”, my potomni – w hołdzie poległym, pomordowanym, zaginionym i zmarłym żołnierzom polskim walczącym w II wojnie światowej i w okresie powojennym, stajemy do uroczystego Apelu Pamięci na Starym Cmentarzu w Olkuszu.”

Godzina W

Zgromadzeni na uroczystości swoją pamięć o Powstańcach okazali złożeniem kwiatów. Uczyniły to delegacje miasta, na czele z burmistrzem Miasta i Gminy Olkusz Romanem Piaśnikiem i przewodniczącym Rady Miejskiej w Olkuszu Janem Kucharzykiem, organizacji społecznych, kombatanckich i politycznych oraz przedstawiciele mieszkańców.

Godzina W

Uroczystość zorganizowali: burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej koło Olkusz, Hufiec ZHR w Olkuszu przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olkuszu.

Więcej zdjęć znajduje się na naszym profilu na facebooku: https://www.facebook.com/pg/umigolkusz/photos/?tab=album&album_id=1389702701185567