Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Takie jubileusze szczególnie lubimy. W tym roku 30-lecie swojego istnienia obchodzi Szkoła Podstawowa Nr 9 im. ppłk. pil. Stanisława Skarżyńskiego w Olkuszu. Uroczyste obchody zostały zorganizowane 9 października. Udział w nich wzięli znakomici goście, w tym przedstawiciele władz miejskich, parlamentarnych, a także służby mundurowe, absolwenci i emerytowani pracownicy szkoły.

- Z okazji dzisiejszego święta życzę wszystkim Państwu wytrwałości i dużo energii na kolejne lata pracy. Uczniom z kolei – ciekawości i pasji w odkrywaniu otaczającego ich świata. Patron waszej szkoły – Stanisław Skarżyński, był wybitnym lotnikiem, który, oblatując Atlantyk, wsławił Polskę ustanawiając światowy rekord odległości lotu. Podążając jego śladem, wyznaczajcie sobie ambitne cele, gdyż to właśnie takie są zaczynem prawdziwego sukcesu – mówił w okolicznościowym przemówieniu Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

SP9

Uroczystości jubileuszowe rozpoczęły się jednak nieco wcześniej – Mszą św. celebrowaną przez kanclerza Kurii Diecezji Sosnowieckiej ks. Mariusza Karasia. Następnie wszyscy zebrani, prowadzeni przez wojskową orkiestrę dętą, udali się pod pomnik poświęcony pamięci olkuskich lotników przy budynku szkoły, gdzie złożyli kwiaty oddając hołd bohaterom walki o wolną Ojczyznę.

SP9

SP9

Oficjalne obchody rozpoczęła dyrekcja szkoły – Janusz Cieślik i Małgorzata Rola, witając przybyłych gości. Nie mogło się też obyć bez przypomnienia historii Szkoły Podstawowej Nr 9, sięgającej 1987 roku, kiedy to rozpoczęła się jej budowa – zakończona dwa lata później. Naukę rozpoczęło wtedy 408 uczniów w 14 oddziałach klas I-III. Już po pięciu latach Szkoła Podstawowa Nr 9 kształtowała ponad 1200 uczniów w ośmiu klasach. Dziś, ze względu na zmiany demograficzne, do szkoły przy ul. Kosynierów uczęszcza blisko 500 uczniów. W 1997 roku zaczęły pojawiać się pierwsze sportowe inwestycje, które trwają do dziś, a zatem obiekt „Blisko Boisko”, plac zabaw, siłownia zewnętrzna, czy tor rolkowy. Dzięki powstaniu nowych pracowni dużych zmian doczekały się również wnętrza. Szkoła tę metamorfozę zawdzięcza nie tylko staraniom władz miejskich, ale również aktywności mieszkańców, którzy dzielnie wspierają lokalne projekty w kolejnych edycjach Budżetu Obywatelskiego Olkusza.

SP9

- Szkoła to jednak nie tylko budynki i infrastruktura. Szkoła to głównie ludzie: uczniowie, pedagodzy, pracownicy obsługi i rodzice. To także tysiące absolwentów, setki nauczycieli i dziesiątki pracowników, którzy od 30 lat tworzyli i kontynuują historię placówki. Szkoła to także życzliwość różnych ludzi i instytucji – podkreślał dyrektor Janusz Cieślik.

W czasie jubileuszowych obchodów znalazło się miejsce na podziękowania dla tych osób, które wspierają Szkołę Podstawową Nr 9. Otrzymali oni pamiątkowe „lotnicze” upominki. To właśnie współpraca z 8. Bazą Lotnictwa Transportowego w Krakowie oraz szkołami z Warty, Skarżyna i Krakowa, noszącymi imię ppłk. Skarżyńskiego, wyróżnia „dziewiątkę” na mapie edukacyjnej naszego powiatu.

SP9

Życzenia z okazji jubileuszu złożyły władze samorządowe z burmistrzem Romanem Piaśnikiem i przewodniczącym Rady Miejskiej w Olkuszu Janem Kucharzykiem, posłanka na Sejm RP Lidia Gądek, przedstawiciele organizacji związkowych, zaprzyjaźnionych szkół i instytucji, organizacji wojskowych i kombatanckich.

Po zakończeniu części oficjalnej uroczystości nastąpiła część artystyczna, w czasie której wszyscy… odlecieli.

SP9SP9

Wszystkie zdjęcia z uroczystości znajdują się na naszym profilu na facebooku.