Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Zbliżający się dzień Wszystkich Świętych to dobra okazja, aby odwiedzić groby zasłużonych olkuszan i dowiedzieć się więcej o ich niezwykłej historii i dokonaniach. Dlatego zapraszamy na dwa spacery historyczne po olkuskich nekropoliach organizowane w ramach cyklu „Olkuskie Spacery Historyczne 2019”.

W najbliższy piątek 18 października zapraszamy na spacer historyczny po olkuskim Starym Cmentarzu organizowany w ramach akcji „Olkuskie Spacery Historyczne 2019”. Uczestnicy bezpłatnego spaceru spotykają się o godzinie 16.00 pod bramą cmentarza. O historii olkuskiej nekropolii oraz pochowanych tam zasłużonych olkuszan będzie opowiadał historyk regionalista, pracownik UMiG Olkusz. Uczestnicy spaceru odwiedzą groby m.in. płk. Francesco Nullo, założyciela i pierwszego naczelnika olkuskiej straży pożarnej Edwarda Chmielewskiego, uczestnika powstania listopadowego Romana Bukowskiego, prezydenta Olkusza Aleksandra Kujawskiego, czy zasłużonego olkuskiego proboszcza ks. Władysława Kuczyńskiego. Spacer będzie także okazją do przypomnienia historii pomników i pamiątkowych tablic, jakie znajdują się na Starym Cmentarzu. Organizatorem spaceru jest Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu.

 

Z kolei w niedzielę 27 października zapraszamy na spacer historyczny pt. „Światełko bohaterom - szlakiem mogił żołnierzy AK na olkuskim cmentarzu” (zbiórka pod bramą cmentarza o godz. 15.00). Podczas spaceru zorganizowanego przez olkuskie koło Światowego Związku Żołnierzy AK uczestnicy odwiedzą nie tylko groby olkuszan - żołnierzy AK, ale także mogiły mieszkańców Olkusza, którzy wnieśli swój wkład dla odzyskania niepodległości w 1918 roku, jak choćby gen. Stefan Buchowiecki, Aleksander Machnicki, czy Jan Jarno.

Bezpłatne spacery odbywają się w ramach akcji  „Olkuskie Spacery Historyczne 2019”. Jej organizatorem jest Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu, a partnerami: Parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu, Olkuska Grupa Turystyczna „Amonit”, Światowy Związek Żołnierzy AK – koło Olkusz, Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna”, Klub Przewodników PTTK „Ilkussia”, Stowarzyszenie „Szansa Białej Przemszy”, Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn” i Ochotnicza Straż Pożarna w Olkuszu. Patronat medialny: Przegląd Olkuski i Kurier Olkuski.