Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Teraz w obliczu pandemii, nie wychodząc z domu możemy pomóc sobie i swoim bliskim. Ale nie wychodząc z domu możemy też pomóc innym, tym, którzy już teraz potrzebują pomocy.

Od kilku dni zbiórkę, której celem jest wsparcie szpitali w zakupie niezbędnych środków ochronnych i sprzętów medycznych do walki z koronawirusem prowadzi Fundacja „Siepomaga”. Pieniądze mają być przeznaczone głównie na zakup niezbędnego wyposażenia powstających właśnie oddziałów zakaźnych i wszystkich placówek medycznych zaangażowanych do walki z pandemią. Jak można przeczytać na stronie zbiórki „Monitorujemy sytuację, będziemy w stałym kontakcie ze wszystkimi szpitalami, które zgłoszą się do nas z prośbą o wsparcie.”

 

Link do zbiórki:

https://www.siepomaga.pl/koronawirus?utm_medium=email&utm_source=newsletter

Także od kilku dni zbiórkę, której celem jest zakup respiratora do olkuskiego „Nowego Szpitala” prowadzi Komitet Społeczny „Mallam Bukowno”. Jak piszą autorzy zbiórki „Po wielu rozmowach z środowiskiem lekarzy, pielęgniarek i innych ludzi z środowisk służby zdrowia zdecydowaliśmy się, aby uruchomić zbiórkę na respirator i rzeczy potrzebne w walce z wirusem.”

Link do zrzutki:

https://zrzutka.pl/pksnf4

W tych trudnych chwilach staramy się także wspomagać mieszkańców naszych partnerskich, włoskich miast, czyli Pontenure, a zwłaszcza Bergamo, gdzie sytuacja jest dramatyczna. Dlatego udostępniamy link do zbiórki publicznej, której celem jest zakup niezbędnego w tej sytuacji sprzętu do szpitala im. Papieża Jana XXIII w Bergamo, gdzie leczeni są pacjenci zarażeni koronawirusem. Jak podają autorzy zbiórki „Wszystkie zebrane fundusze zostaną przekazane do szpitala, z wyjątkiem części, która zostanie wykorzystana na pomoc osobom starszym w Mediolanie i Bergamo (dostawa posiłków, zakupów, masek i leków).

Link do zbiórki na zakup sprzętu do szpitala w Bergamo:

https://www.gofundme.com/f/emergenza-covid-cesvi-per-bergamo

Także działająca przy parafii w partnerskim mieście Pontenure Akademia OMI organizuje zbiórkę na rzecz szpitala w pobliskiej Piacenzy.

Link do zbiórki na zakup sprzętu do szpitala w Piacenzy:

https://www.gofundme.com/f/3sryu5-pontenure-unita-per-l039emergenza-covid19?utm_source=customer&utm_medium=copy_link&utm_campaign=p_cf+share-flow-1

Pragniemy dodać, że w związku z zaistniałą sytuacją Burmistrz Olkusza Roman Piaśnik wystosował pismo do władz obu włoskich partnerskich miast: „W imieniu mieszkańców Olkusza oraz swoim pragnę złożyć wyrazy współczucia w związku z sytuacją, jaka panuje w Waszym kraju, regionie i mieście z racji na rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-Cov-2 wywołującego chorobę o nazwie COVID-19. Jesteśmy myślami z osobami, które dotknęła ta nowa choroba oraz ich bliskimi, życząc im siły ducha w tych trudnych chwilach. Składamy wyrazy szacunku dla personelu medycznego, który z narażeniem zdrowia i życia stara się pomóc chorym. Jesteśmy przekonani, że podejmowane przez Państwa działania przyczynią się do zmniejszenia skutków epidemii oraz pozwolą mieszkańcom na szybki powrót do normalnego życia”.