Burmistrz partnerskiego, włoskiego miasta Pontenure pani Manola Gruppi podziękowała olkuszanom za pomoc udzielaną mieszkańcom Pontenure, w tych trudnych dla nich momentach oraz złożyła życzenia wielkanocne. List w tej sprawie trafił na ręce Burmistrza Romana Piaśnika.

Już wcześniej mieszkańcy partnerskiego, włoskiego miasta Pontenure podziękowali olkuszanom za wsparcie zbiórki publicznej na rzecz szpitala w Piacenzy, gdzie leczeni są chorzy zarażeni koronawirusem. List w tej sprawie na ręce ks. Mieczysława Miarki oraz burmistrza Romana Piaśnika wystosował proboszcz miejscowej parafii ks. Mauro Tramelli. Możemy w nim przeczytać „Wspólnota parafialna w Pontenure pragnie przekazać ogromne podziękowania - DZIĘKUJEMY za solidarność, za bliskość i za pomoc jakiej nam udzielacie w tym trudnym momencie dla naszego narodu. Jest to konkretny znak braterstwa, które od dawna czyni nasze narody siostrzanymi i wspierającymi się w trudnej sytuacji. Zapewniamy o modlitwie do miłosiernego Pana i dawcy wszelkiego dobra, aby mógł okazać miłosierdzie i ochronić naród polski przed plagą, która nas trapi. Z bliskością i wdzięcznością don Mauro Tramelli Proboszcz”.

Przed tygodniem tamtejsza parafia zainicjowała internetową zbiórkę na rzecz szpitala w pobliskiej miejscowości Piacenza. Z inicjatywy mieszkającej od prawie 30. lat w  Pontenure olkuszanki pani Teresy Musiał – Casali udostępniliśmy informację o zbiórce. O sprawie napisały też lokalne media. W efekcie, dzięki wpłatom mieszkańców Olkusza i ziemi olkuskiej, w ciągu kilku dni kwota się podwoiła. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup niezbędnego sprzętu i środków medycznych pomocnych w ratowaniu zdrowia i życia pacjentów zarażonych koronawirusem,  jacy są hospitalizowani w szpitalu w Piacenzy. W niewielkiej, bo zamieszkałej przez niespełna 5000 osób gminie Pontenure, z powodu koronawirusa zmarło już trzydzieści osób. Jeśli ktoś chce wspomóc zbiórkę na szpitale w Piacenzy i Bergamo, może tego dokonać przez internet.

Link do zbiórki na szpital w Piacenzy

Link do zbiórki na szpital w Bergamo

Można też pomóc szpitalowi w naszym partnerskim, włoskim mieście Bergamo oglądając teledysk piosenki „Rinascerò, Rinascerai " (Odrodzę się, Odrodzisz się), jaką napisał włoski muzyk Roby Facchinetti, jeden z liderów powstałego przeszło pół wieku temu zespołu Pooh. Każde wyświetlenie powoduje, że 99 eurocentów zostaje przekazanych do Szpitala Papieża Jana XXIII w Bergamo, w którym są na wyczerpaniu środki ochronne. Film pokazuje zdjęcia miasta wraz z twarzami uczestników projektu, w tym personelu szpitalnego i pielęgniarskiego w Bergamo. Każdy z nich trzyma tabliczkę z tytułem piosenki: „Odrodzę się, odrodzisz się”.

Link do filmu

Przed dwoma dniami Teresa Musiał Casali w telefonicznym wywiadzie dla Radia Kraków opowiadała, jak wygląda obecnie sytuacja w Pontenure i całych północnych Włoszech. Rozmowę można wysłuchać na stronie internetowej Radia Kraków.

O akcji pomocy dla partnerskich miast Pontenure i Bergamo można także przeczytać i posłuchać na stronie internetowej Radia eM.

Link do strony

W dzisiejszym (3.04) numerze włoskiego dziennika „Liberta” ukazał się artykuł o pomocy, jakiej udzielają obecnie mieszkańcy Olkusza i ziemi olkuskiej szpitalom w Bergamo i Piacenzy – miejscowościach najbardziej dotkniętych pandemią koronawirusa. Zbiórkę na rzecz szpitala w Piacenzy zorganizowała parafia w Pontenure. W artykule wspomina się także o pismach, jakie na ręce burmistrzów partnerskich miast Olkusza, czyli Pontenure i Bergamo skierował burmistrz Olkusza Roman Piaśnik oraz dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Olkuszu Mirosław Jurczyk. W artykule jest także mowa o akcji pomocy dla Polski, jaką podczas stanu wojennego organizowali mieszkańcy niewielkiego miasta Pontenure, które obecnie jest jednym z miast partnerskich Olkusza. Skan artykułu otrzymaliśmy od mieszkającej w Pontenure olkuszanki pani Teresy Musiał Casali, która zainicjowała akcję pomocy mieszkańców Olkusza dla mieszkańców naszych partnerskich miast dotkniętych pandemią koronawirusa.

Pragniemy dodać, że w związku z zaistniałą sytuacją Burmistrz Olkusza Roman Piaśnik wystosował pismo do władz obu włoskich partnerskich miast, czyli Bergamo i Pontenure: „W imieniu mieszkańców Olkusza oraz swoim pragnę złożyć wyrazy współczucia w związku z sytuacją, jaka panuje w Waszym kraju, regionie i mieście z racji na rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-Cov-2 wywołującego chorobę o nazwie COVID-19. Jesteśmy myślami z osobami, które dotknęła ta nowa choroba oraz ich bliskimi, życząc im siły ducha w tych trudnych chwilach. Składamy wyrazy szacunku dla personelu medycznego, który z narażeniem zdrowia i życia stara się pomóc chorym. Jesteśmy przekonani, że podejmowane przez Państwa działania przyczynią się do zmniejszenia skutków epidemii oraz pozwolą mieszkańcom na szybki powrót do normalnego życia”.

W dzisiejszym numerze włoskiego czasopisma „Il Nuovo Giornale” ukazał się artykuł o pomocy, jakiej udzielają obecnie mieszkańcy Olkusza i ziemi olkuskiej szpitalom w Bergamo i Piacenzy – miejscowościach najbardziej dotkniętych pandemią koronawirusa. W artykule wspomina się także o akcji pomocy dla Polski, jaką podczas stanu wojennego organizowali mieszkańcy niewielkiego miasta Pontenure, które obecnie jest jednym z miast partnerskich Olkusza.

List do mieszkańców, a zwłaszcza uczniów z Pontenure, skierowany na ręce Teresy  Musiał Casali wystosowała dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 4 im. Francesco Nullo w Olkuszu. Ta olkuska szkoła od wielu lat współpracuje ze szkołą w Pontenure. Realizowane są wspólne projekty kulturalne i wizyty.