Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Dzisiaj obchodzimy 10. rocznicę Katastrofy Smoleńskiej, do jakiej doszło 10 kwietnia 2010 roku. Rokrocznie 10 kwietnia składaliśmy hołd ofiarom pod pomnikiem Pamięci Olkuskich Pilotów. W tym roku, z racji na stan pandemii nie jest to możliwe. Ale to nie znaczy, że o nich nie pamiętamy. Bez kwiatów, zniczy i oficjalnych przemówień, ale w ciszy i skupieniu.

W sobotę 10 kwietnia 2010 roku cały kraj wstrzymał oddech. O godz. 8:41 czasu polskiego w Smoleńsku rozbił się rządowy samolot Tu-154M, na którego pokładzie znajdowała się ówczesna elita społeczna i polityczna na czele z parą prezydencką Lechem i Marią Kaczyńskimi. Zginęła cała załoga – 96 osób. Tragedia w Smoleńsku była drugą pod względem liczby ofiar katastrofą w historii polskiego lotnictwa i największą ze względu na listę ofiar katastrofą w dziejach polskich Sił Powietrznych.

Każdego roku olkuszanie oddają cześć ofiarom katastrofy. W sposób szczególny przywoływana jest pamięć związanego z miastem majora Arkadiusza Protasiuka, pilota prezydenckiego samolotu. Miejscem symbolicznym jest pomnik Pamięci Olkuskich Pilotów i to właśnie tam w imieniu wszystkich mieszkańców, przedstawiciele władz miasta, organizacji społecznych i młodzież składają kwiaty i oddają hołd ofiarom katastrofy. W tym roku, z racji na stan pandemii nie była możliwa organizacja tych uroczystości.

 

- Kiedy wracamy pamięcią do tych tragicznych wydarzeń sprzed dziesięciu lat, wszyscy pamiętamy szok, niedowierzanie, a potem łzy i rozpacz. Tak wspominamy ten dzień, kiedy dotarła do nas wiadomość o katastrofie prezydenckiego samolotu TU-154 M pod Smoleńskiem. To wydarzenie, wstrząsnęło nie tylko nami, Polakami, ale całym światem. Nie możemy nigdy zapomnieć o wszystkich ofiarach tej katastrofy, bez względu na światopogląd, przynależność polityczną, czy piastowane stanowiska. Pamiętajmy o nich dziś, wspominajmy również ofiary zbrodni katyńskiej z 1940 r. – mówi burmistrz Roman Piaśnik.

 

Ufundowany rok po katastrofie Pomnik Pamięci Olkuskich Lotników przy Szkole Podstawowej Nr 9 upamiętnia dwóch olkuskich pilotów, którzy zginęli w katastrofach lotniczych. Pierwszym jest major Arkadiusz Protasiuk – dowódca załogi samolotu TU-154M, który rozbił się pod Smoleńskiej, drugim pułkownik Zdzisław Cieślik, który zginął w katastrofie samolotu wojskowego CASA 23 stycznia 2008 r. pod Mirosławcem.

Aby wrócić pamięcią do tych tragicznych chwil sprzed 10 lat prezentujemy teksty, jakie w pierwszą rocznicę Katastrofy Smoleńskiej zebrał Przegląd Olkuski

Prezentujemy także archiwalne fotografie z kolejnych rocznic Katastrofy Smoleńskiej w Olkuszu. Można je zobaczyć na naszym profilu na portalu Facebook.