Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Dzisiaj obchodzimy 157. rocznicę śmierci płk. Francesco Nullo, który zginął 5 maja 1863 roku w bitwie pod Krzykawką. Rokrocznie tego dnia odbywały się uroczystości przy jego grobie na olkuskim Starym Cmentarzu. W tym roku, z racji na stan pandemii, nie jest to możliwe. Ale to nie znaczy, że o Nim nie pamiętamy.

 

Francesco Nullo urodził się w 1826 roku w Bergamo, mieście partnerskim Olkusza, był dowódcą ochotników włoskich, którzy opuścili ojczyznę, aby pomóc Polakom w powstaniu styczniowym. Był bliskim przyjacielem Giuseppe Garibaldiego. Francesco Nullo zginął w bitwie pod Krzykawką 5 maja 1863 roku. Został pochowany na olkuskim cmentarzu i jeszcze za czasów zaborów społecznicy w konspiracji ufundowali mu pomnik w postaci złamanego pnia dębu. Obok jego grobu pochowani są dwaj inni powstańcy, którzy polegli w bitwie pod Krzykawką. Pamięć o Francesco Nullo jest pielęgnowana w mieście od dziesięcioleci, zarówno przez władze miasta, jak również przez środowiska działaczy społecznych, kombatantów i szkoły. Jego imię nosi jedna z ulic w Olkuszu oraz Szkoła Podstawowa Nr 4. 

  

- Każdego roku w rocznicę śmierci bohatera dwóch narodów – Polski i Włoch – spotykaliśmy się na zabytkowym olkuskim cmentarzu, aby wspólnie oddać hołd tym, którzy walczyli za naszą wolność. W tym roku nie jest to możliwe. Lecz nie znaczy to, że nie pamiętamy o ich poświęceniu. Przywołując dzisiaj pamięć o Francesco Nullo wyrażamy swój szacunek nie tylko dla odważnego dowódcy, ale wszystkich żołnierzy, którzy przez lata walczyli za Polskę – mówi Roman Piaśnik, burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.

 

Prezentujemy archiwalne fotografie z obchodów kolejnych rocznic bitwy pod Krzykawką i śmierci płk. Francesco Nullo. Można je zobaczyć na naszym profilu na portalu Facebook.

Zachęcamy także do zobaczenia krótkiego filmu opowiadającego o tym, jak mieszkańcy Olkusza pamiętali i pamiętają o bohaterskim Włochu. Film inauguruje cykl „Olkuskie Historie” realizowany przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu oraz Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Olkuszu. W filmach będą prezentowane zarówno te znane, jak i mniej znane wydarzenia z historii miasta, zabytki i atrakcje turystyczne. Można go zobaczyć na naszym kanale na portalu Youtube.

Zapraszamy do lektury artykułu „Pamięć o płk. Francesco Nullo i bohaterach Powstania Styczniowego na ziemi olkuskiej”, jaki ukazał się w 8 numerze czasopisma „Ilcusiana” wydawanego przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Olkuszu. Numer czasopisma można pobrać tutaj.