Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Ponieważ obecna sytuacja zmusza do oszczędności, olkuski Urząd Miasta i Gminy zrezygnował z druku przygotowanej broszury „Historia wsi Gminy Olkusz”. W wersji elektronicznej można ją za to bezpłatnie pobrać ze strony urzędu.

- W związku z pandemią koronawirusa liczymy się ze znacznym spadkiem dochodów gminy Olkusz. Jesteśmy zmuszeni do oszczędności, m.in. ograniczenia wydatków na promocję, w tym na wydawnictwa. Chcemy jednak podejmować działania, które bez angażowania środków gminy mogą dostarczyć naszym mieszkańcom i turystom ciekawych informacji. Jednym z przykładów takich działań jest opracowanie broszury o historii naszych wsi.  Okres pandemii, w jakim żyjemy, jest specyficzny. Więcej czasu, niż dotychczas, spędzamy w domu. Jest to dobra okazja, aby zainteresować się historią swojej miejscowości, czy rodziny – mówi burmistrz Roman Piaśnik.

Broszura „Historia wsi Gminy Olkusz” opisuje dzieje przeszło dwudziestu obecnych i byłych wsi, jakie wchodzą w skład gminy Olkusz, od ich początku, aż do połowy XIX wieku. Na tle liczącej przeszło 720 lat historii miasta Olkusza, jako jednostki administracyjnej, historia Gminy Olkusz jest stosunkowo krótka, bo liczy niespełna pół wieku. Wcześniej poszczególne wsie wchodziły w skład królewszczyzn, należały do klasztorów, czy do miasta Olkusza.

Wszystkie mają jednak bogatą historię, która do tej pory nie była szerzej znana. Autorem publikacji jest Jacek Sypień, olkuski historyk-regionalista, a zarazem pracownik olkuskiego magistratu. Książka została przygotowana w dwóch wersjach, czyli w formacie A4, a także w formie broszury A5, które można po wydrukowaniu samodzielnie zszyć i w ten sposób wzbogacić domową biblioteczkę o ciekawą publikację. W przypadku broszury A5 proponujemy druk pojedynczych stron, a następnie umieszczanie zadrukowanej jednostronnie strony w podajniku drukarki, tak aby uzyskać  zadruk dwustronny.

Poza tym, na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy została przygotowana specjalna zakładka, gdzie w skróconej formie została opisana historia poszczególnych wsi.

Broszurę „Historia wsi Gminy Olkusz” w formacie A4 można pobrać tutaj

Broszurę „Historia wsi Gminy Olkusz” w formacie A5  można pobrać tutaj