Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Dzisiaj obchodzimy setną rocznicę urodzin św. Jana Pawła II. Z racji na stan pandemii, nie możemy tego dnia świętować wspólnie. Ale to nie znaczy, że o Nim nie pamiętamy.

- Dotychczas obchodząc Dzień Papieski, czy inne rocznice związane z postacią Papieża – Polaka, zawsze byliśmy razem. Dzisiaj nie jest to możliwe. Korzystając jednak z możliwości, jakie daje internet możemy wspólnie w wirtualnym świecie świętować setną rocznicę urodzin Jana Pawła II. Ale przymusowa izolacja sprawia, że możemy też sami zadać sobie pytanie, jak wielką rolę odegrał Papież w naszym życiu i sami szukać na nie odpowiedzi – mówi burmistrz Roman Piaśnik.

 

 

Olkuski Miejski Ośrodek Kultury przyłączył się do akcji „Cała Polska Śpiewa Dla Jana Pawła II”. Dzisiaj o godz. 17:00 na fanpage MOK rozpocznie się transmisja live z sceny Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu. Razem z naszymi artystami i resztą Polski będzie można zaśpiewać dla Jana Pawła II w rocznicę Jego urodzin.

Na olkuskim rynku można już oglądać ciekawą wystawę planszową „Święty Jan Paweł II na ziemi olkuskiej”, zaprezentowaną przez MOK Olkusz z okazji przypadających 18 maja setnych urodzin Papieża – Polaka. Na dwudziestu planszach wystawy można oglądać kilkadziesiąt archiwalnych fotografii pokazujących kolejne wizyty ówczesnego metropolity krakowskiego Karola Wojtyły na ziemi olkuskiej; w Olkuszu, Gorenicach i Bolesławiu. Zaprezentowano także fotografie z uroczystości beatyfikacyjnych papieża Jana Pawła II, jakie odbyły się w 2011 roku. Wystawa została opracowana w 2014 roku.

 

 

W Olkuszu, poza relikwiami, znajduje się kilka pamiątek, które mają utrwalić w naszej pamięci pobyty późniejszego następcy św. Piotra w Srebrnym Grodzie w 1967 i 1973 roku. Jedną z nich jest ornat, w którym koncelebrował wtedy mszę. W południową ścianę kościoła pw. św. Andrzeja Apostoła w październiku 1984 roku została wmurowana tablica upamiętniająca wizyty metropolity krakowskiego Karola Wojtyły w Olkuszu.

 

Warto przypomnieć, że w 1954 roku ks. Karol Wojtyła odwiedził Olkusz podczas pieszej pielgrzymki studenckiej na Jasną Górę. Dużo ciekawych informacji o związkach św. Jana Pawła II z ziemią olkuską można znaleźć w publikacji „Karol Wojtyła na ziemi olkuskiej” wydanej w 2014 roku wspólnie przez Urząd Miasta i Gminy Olkusz, Powiat Olkuski oraz Gminę Bolesław. Zamieszczono tam kilkadziesiąt fotografii, a także opisy kolejnych pobytów późniejszego Papieża – Polaka na ziemi olkuskiej. Publikację można pobrać tutaj.

Prezentujemy także okolicznościową ulotkę, która w interesujący sposób przedstawia historię pobytu Karola Wojtyły na naszej ziemi.

Pobierz