Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

 

„Zasmakuj w Bibliotece” - pod takim hasłem przebiegał tegoroczny Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, w obchody którego włączyła się również Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu. 

Tydzień Bibliotek, który trwa od 8 do 15 maja, ma na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza oraz zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.

W dobie pandemii oraz dbając o bezpieczeństwo naszych Czytelników tegoroczny Tydzień Bibliotek w olkuskiej Bibliotece odbył się tylko w cyberprzestrzeni z wykorzystaniem różnych form i narzędzi  komunikacji zdalnej. Przygotowanych zostało szereg ciekawych wydarzeń mających na celu popularyzację czytelnictwa oraz Biblioteki w lokalnym środowisku.

Tydzień Bibliotek zainaugurowany został kolejnym odcinkiem „Bajki na weekend” .

W ramach nawiązanej współpracy z Andrzejem Muszyńskim - laureatem Nagrody Literackiej Gdynia (2014 r.) za zbiór opowiadań „Miedza”, od poniedziałku do piątku można było posłuchać  fragmentów opowiadań z nagrodzonej książki, które dodatkowo poprzedzone zostały osobistym zaproszeniem Autora do lektury.

Uczniowie klas od V do VIII szkół podstawowych mogli obejrzeć kolejny odcinek „Luźne litery” – mini wykładu polonistycznego on-line.

Wyemitowane zostały również kolejne z cyklu filmy:

- "Najstarsze zbiory olkuskiej Biblioteki”, w którym ukazane zostało jedno z najstarszych wydań „Pana Tadeusza”, znajdujące się w zbiorach olkuskiej Biblioteki,

- "Rzut okiem - fotograficzne inspiracje dla początkujących", gdzie można było zapoznać się z tajnikami fotografii i sztuką robienia zdjęć.

Tradycją Tygodnia Bibliotek w olkuskiej Książnicy są również organizowane w tym czasie konkursy plastyczne dla uczniów przedszkoli oraz klas od I do III ze szkół podstawowych z powiatu olkuskiego.

W związku z pandemią koronawirusa, w tym roku Powiatowy Konkurs Plastyczny „Biblioteka - moje ulubione miejsce” (dla uczniów przedszkoli) i  Powiatowy Konkurs Plastyczny „Brzechwa dzieciom – dzieci Brzechwie” (dla uczniów klas I-III ze szkół z powiatu olkuskiego) miały formę on –line.

Patronat honorowy nad konkursami objął Starosta Olkuski.

Spośród 125 uczniów przedszkoli z powiatu olkuskiego, którzy spełnili warunki konkursu, nagrodzeni zostali:

W kategorii wiekowej „czterolatki”

 • I miejsce - Antoni Chmist z Niepublicznego Przedszkola Językowo – Sportowego UNIWERSYTET PRZEDSZKOLAKA w Olkuszu
 • II miejsce - Gabriela Jurga z Niepublicznego Przedszkola AKADEMIA PRZEDSZKOLAKA w Olkuszu
 • III miejsce - Marcelina Nabagło z Niepublicznego Przedszkola Językowo – Sportowego UNIWERSYTET PRZEDSZKOLAKA w Olkuszu

Kategoria wiekowa „pięciolatki”

 • I miejsce - Maja Guzy z Przedszkola w Bydlinie
 • II miejsce - Maja Dobrowolska z Przedszkola Nr 8 w Olkuszu
 • III miejsce - Kaja Borkiewicz z Przedszkola im. Barbórki w Bolesławiu

Kategoria wiekowa „sześciolatki”

 • I miejsce - Magdalena Kocjan z Przedszkola w Chechle (ZSP w Chechle)
 • II miejsce - Amelia Polakiewicz z Językowego Przedszkola Niepublicznego KRAINA WIEWIÓREK w Olkuszu
 • III miejsce - Kaja Nabagło z Niepublicznego Przedszkola AKADEMIA PRZEDSZKOLAKA w Olkuszu

Wyróżnienia otrzymali:

Filip Baba z Przedszkola w Bydlinie, Maria Chmist z Niepublicznego Przedszkola Językowo – Sportowego UNIWERSYTET PRZEDSZKOLAKA w Olkuszu, Zofia Jeleń z Przedszkola Nr 8 w Olkuszu, Piotr Komendecki z Przedszkola w Chechle (ZSP w Chechle), Kamila Kozikowska z Niepublicznego  Przedszkola AKADEMIA PRZEDSZKOLAKA w Olkuszu, Lilianna Maciążek z Miejskiego Przedszkola w Bukownie, Zofia Rejnowicz z Przedszkola Nr 13 w Olkuszu, Zuzanna Skowrońska z Przedszkola im. Barbórki w Bolesławiu, Julia Walczyńska z Przedszkola im. Barbórki w Bolesławiu oraz Jakub Wąs z Miejskiego Przedszkola w Bukownie.

            Spośród 266 uczniów z klas I-III ze szkół podstawowych z powiatu olkuskiego, którzy spełnili warunki konkursu, nagrodzeni zostali:

 • I miejsce zdobyła Joanna Ciempka ze Szkoły Podstawowej Nr 10 w Olkuszu,
 • II miejsce zdobyła Maria Gonera ze Szkoły Podstawowej w Bydlinie,
 • III miejsce - Alicja Smuga z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gołaczewach.

Wyróżnienia otrzymali: Szymon Czarnul ze Szkoły Podstawowej  Nr 1 w Olkuszu, Maja Kardas ze Szkoły Podstawowej w Kluczach, Bartłomiej Kurowski ze Szkoły Podstawowej Nr 4 w Olkuszu, Dorota Lubaszka ze Szkoły Podstawowej w Bolesławiu,  Antonia Łabęcka ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Olkuszu, Hanna Podsiadło ze Szkoły Podstawowej Nr 4 w Olkuszu, Blanka Polakiewicz ze Szkoły Podstawowej w Kluczach, Julia Półkoszek z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Kwaśniowie Dolnym, Dominika Werbowska ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Olkuszu, Wiktoria Trólka ze Szkoły Podstawowej Nr 5 w Olkuszu oraz Natalia Żyła z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gołaczewach.

            Laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Olkuszu oraz olkuską Bibliotekę.

            Dziękujemy wszystkim za bardzo liczny udział w on-linowych propozycjach olkuskiej Biblioteki, przygotowanych z okazji Tygodnia Bibliotek, które mamy nadzieję, że wzbogaciły ofertę kulturalną Olkusza i były odpowiedzią na nadzwyczajną, obecną sytuację.