Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Powstał kolejny film z cyklu „Olkuskie historie” realizowanego wspólnie przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu oraz Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Olkuszu. Film zatytułowany  „Tajemnice olkuskich klasztorów” przybliża historię zgromadzeń zakonnych, jakie przez wieki istniały w Olkuszu.

-  Chcemy, mimo epidemii koronawirusa, podejmować działania, które bez angażowania środków gminy mogą dostarczyć naszym mieszkańcom i turystom ciekawych informacji. Jednym z przykładów takich działań jest realizowany wspólnie z olkuską Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną cykl filmowy „Olkuskie historie”, który w ciekawy sposób przybliża historię naszego miasta. – mówi burmistrz Roman Piaśnik.

 

W nowym filmie można zobaczyć miejsca, gdzie istniały w Olkuszu klasztory Augustianów i  Zakonu Ducha Świętego. Można też dowiedzieć się wielu ciekawostek i poznać legendy związane z olkuskimi zgromadzeniami zakonnymi, a także zobaczyć pamiątki, jakie pozostały po rozebranych w XIX wieku klasztorach i kościołach. Ciekawostką są prezentowane w filmie archiwalne dokumenty, ryciny, fotografie i plany miasta związane  z tematem filmu.

Cykl filmowy „Olkuskie historie” jest propozycją, która ma zachęcić do poznawania zarówno tych znanych, jak i mniej znanych wydarzeń z historii miasta, zabytków i atrakcji turystycznych.  W sytuacji ograniczeń związanych z epidemią, taki spacer po historii miasta śladem miejsc pokazanych w filmie, to pomysł na ciekawe i bezpieczne spędzenie wolnego czasu.

Film „Tajemnice olkuskich klasztorów” można zobaczyć na naszym kanale na portalu Youtube, a także na naszym fanpage na portalu Facebook.

Zachęcamy także do zapoznania się z listą archiwalnych i współczesnych filmów związanych z Olkuszem. Listę filmów wraz z krótkim opisem i linkami do stron internetowych, na których zostały zamieszczone można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu w zakładce „Olkusz okiem kamery”.