Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Wiele ciekawych i różnorodnych zajęć przygotowały olkuskie placówki dla dzieci i młodzieży, spędzających wakacje w domu. Jeśli tylko ktoś będzie chciał z nich skorzystać, to przekona się, że w Olkuszu nie można się nudzić.

- W tym roku mamy wyjątkową sytuację spowodowaną epidemią i nasze placówki nie mogły przygotować oferty wakacyjnych zajęć w dotychczasowej formule i w pełnym zakresie. Mimo to zaproponowały ciekawą propozycję różnorodnych i bezpłatnych atrakcji kulturalnych oraz sportowych w bezpiecznej formule, z której warto skorzystać. – mówi burmistrz Roman Piaśnik.

 

Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu

Z olkuskim MOK nie można się nudzić. W Centrum Kultury MOK przy ul. Szpitalnej 32 podczas wakacji odbywają się warsztaty wokalne (zajęcia indywidualne i grupowe) oraz zajęcia plastyczne i związane z olkuskimi kolekcjami. Z kolei w Domu Kultury przy ul. Nullo 29 prowadzone są wakacyjne warsztaty wokalne (zajęcia indywidualne i grupowe) oraz warsztaty teatralne z grupą Glutaminian sodu. Warto też wybrać się na ciekawe warsztaty organizowane w Chacie Kocjana w Rabsztynie. Kino „Zbyszek” zaprasza na bezpłatne seanse filmowe dla dzieci pod hasłem „Bajkowe niespodzianki”. Seanse kina plenerowego organizowane przez zarząd osiedla Młodych odbywają się także w Dolince. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Olkuski MOK zaprasza także do udziału w konkursie filmowym „Moje kreatywne wakacje”. Szczegółowe informacje na temat konkursu można znaleźć tutaj.  Już 21 sierpnia o godzinie 19.00 w MOK Centrum Kultury odbędzie się wernisaż wystawy pt. Alchemia Błota autorstwa Katarzyny Leszczyńskiej – Kaszuby.

 Oczywiście Miejski Ośrodek Kultury zaprasza także do zwiedzania placówek muzealnych, czyli Muzeum Afrykanistycznego. Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego oraz Kolekcji Minerałów  i Skamieniałości. Co prawda zamek Rabsztyn, z racji na prace budowlane nie jest dostępny do zwiedzania, ale warto odwiedzić Chatę Kocjana w Rabsztynie. Szczegółowe informacje na temat zajęć wakacyjnych można znaleźć na stronie Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu.

 

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu

Ciekawą ofertę zajęć wakacyjnych przygotował Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu. Aby zminimalizować ryzyko zakażenia wirusem SARS-CoV-2 zajęcia będą się odbywały na wolnym powietrzu z zachowaniem obowiązujących wytycznych. We wtorki i soboty warto skorzystać z „Wakacyjnej szkółki nauki i doskonalenia jazdy na rolkach, deskorolkach i hulajnogach”. Zajęcia odbywają się na terenie Parku Rekreacyjno-Krajobrazowego „Silver Park” przy ul. Głowackiego od godz. 11.00 do 14.00 w soboty oraz od 16.00 do 19.00 we wtorki. Z kolei w środy i czwartki olkuski MOSiR zaprasza na „Wakacje z MOSiR-em – rozgrywki parkowe, animacje sportowe”. Zajęcia odbywają się na terenie „Silver Parku” od godz. 11.00 do 14.00. Udział w zajęciach jest bezpłatny. Szczegółowe informacje na stronie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olkuszu.

Przypominamy, że z uwagi na prowadzone prace rewitalizacyjne, a także ciągłe zagrożenie epidemiczne związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, basen na terenie kompleksu Czarna Góra pozostanie w tym roku zamknięty. Można jednak korzystać z kortów tenisowych. Szczegółowe informacje na stronie MOSiR. Tam także znajduje się kilka propozycji ciekawych wycieczek rowerowych po okolicy. Jeśli ktoś chce zaplanować sobie wakacyjną wycieczkę rowerową, zachęcamy do skorzystania z sieci Olkuskich Szlaków Rowerowych.  

 

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu

Przypominamy, że Biblioteka Centralna przy ul. F. Nullo 29b w Olkuszu jest czynna w podczas wakacji od poniedziałku do soboty od godziny 8.00 do 16.00. Niestety z racji na ograniczenia spowodowane pandemią nie jest możliwa organizacja zajęć dla dzieci w samej bibliotece. Niemniej warto skorzystać z bogatego księgozbioru olkuskiej biblioteki i jej filii oraz ciekawej propozycji zajęć on-line, którą można znaleźć na stronie olkuskiej Biblioteki

Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu

W olkuskiej galerii można oglądać wystawę malarstwa Magdaleny Barczyk-Kurus. Wernisaż, który odbędzie się 7 sierpnia, o godz. 18.00, uświetni tegoroczny XVI Międzynarodowy Plener Malarski "Srebrne Miasto" Olkusz 2020. Plener rozpoczął się 1 sierpnia, bierze w nim udział 17 artystów z Polski, Białorusi i Słowenii. Szczegółowe informacje na stronie GSW BWA.

Wakacyjny Plener Plastyczny „Zamek Rabsztyn”

Zachęcamy dzieci i młodzież do udziału w Wakacyjnym Plenerze Plastycznym „Zamek Rabsztyn”. Plener trwa przez cały lipiec i sierpień. Zasady udziału są proste. Każde dziecko, jakie odwiedzi Rabsztyn i będzie chciało narysować zamek, otrzyma bezpłatnie w Chacie Kocjana zestaw materiałów plastycznych i niespodziankę, a jak zostawi swój rysunek – upominek. We wrześniu planowana jest plenerowa wystawa najciekawszych prac. Organizatorem Wakacyjnego Pleneru Plastycznego „Zamek Rabsztyn” jest Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn” w Olkuszu, we współpracy z Urzędem Miasta i Gminy w Olkuszu i Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olkuszu. Plener jest organizowany w ramach projektu Juromania. Szczegółowe informacje na stronie olkuskiego magistratu Olkusz.eu.

 

Turystyka

Zachęcamy do odwiedzenia Punktu Informacji Turystycznej MSiT, jaki mieści się przy ul. Floriańskiej 8. Można tam zaopatrzyć się w bezpłatne mapy, foldery i ulotki, a także uzyskać pomoc w zaplanowaniu trasy wakacyjnej wycieczki po okolicy. Jednym z pomysłów na rodzinną  zabawę z historią, są questy, czyli gry miejskie. Pierwszy quest, „Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich” prowadzi po olkuskim szlaku gwarków. Przy rozwiązywaniu zagadek przydadzą się informacje na tabliczkach przy każdym gwarku oraz nagrania z aplikacji „Olkusz – Szlakiem Gwarków”, jaką można pobrać z bezpłatnie ze Sklepu Play lub z AppStore. Drugi quest „Śladami herbów i gmerków olkuskich” prowadzi po miejscach, gdzie można zobaczyć te ciekawe pamiątki heraldyczne. Ulotki z questami można bezpłatnie otrzymać w Punkcie Informacji Turystycznej, a także pobrać z portalu questing.pl. Dla osób, które interesują się historią, polecamy też, dwie trasy po Olkuszu, jakie można pobrać z portalu TRInO, czyli Turystyczno-Rekreacyjne Imprezy na Orientację. Po przerwie wznawiane są bezpłatne wycieczki w ramach akcji „Olkuskie Spacery Historyczne 2020”. Najbliższa wycieczka pt. „Szlakiem olkuskiej Solidarności w 40. rocznicę powstania" odbędzie się w piątek 21 sierpnia. Uczestnicy spotykają się o godz. 17.00 pod Punktem Informacji Turystycznej (prosimy o zabranie maseczek). Organizatorem spaceru jest Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu. Plan wycieczek w ramach akcji „Olkuskie Spacery Historyczne 2020” można znaleźć tutaj.