Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

 

Województwo Małopolskie podejmuje starania w celu umożliwienia wykorzystania Mechanizmu Sprawiedliwej Transformacji w regionie oświęcimskim NUTS3 (powiaty: oświęcimski, chrzanowski, olkuski, wadowicki). Fundusz Sprawiedliwej Transformacji (Just Transition Fund) jest jednym z trzech filarów Mechanizmu Sprawiedliwej Transformacji (Just Transition Mechanism), który ma być kompleksowym rozwiązaniem do wsparcia dofinansowania działań związanych z transformacją energetyczną. Ma on na celu łagodzenie skutków społeczno-gospodarczych transformacji w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej do roku 2050.

Fundusz ma przede wszystkim służyć do udzielania dotacji w regionach najbardziej narażonych na skutki transformacji energetycznej, w tym wspierać pracowników w rozwijaniu umiejętności i kompetencji potrzebnych na rynku pracy, pomagać MŚP, przedsiębiorstwom typu start-up i inkubatorom przedsiębiorczości przy tworzeniu nowych możliwości gospodarczych. Ma również wspierać inwestycje służące przechodzeniu na czystą energię oraz zwiększające efektywność energetyczną. Możliwe działania to m.in. inwestycje w tworzenie firm, badania i innowacje (również w obrębie OZE oraz redukcji emisji i efektywności energetycznej), wspieranie cyfryzacji, rewitalizacji gruntów, poprawy gospodarki odpadami, przekwalifikowania pracowników, a także inwestycje produkcyjne w małych i średnich przedsiębiorstwach.

Alokacja środków Funduszu przypadająca na Polskę może wynieść nawet 8 mld EUR. W ramach II filaru Mechanizmu Sprawiedliwej Transformacji dostępne będą również preferencyjne pożyczki udzielane przez Europejski Bank Inwestycyjny, natomiast w ramach III filaru gwarancje finansowe dla inwestycji prywatnych.

W związku z powyższym zachęcam do przesłania propozycji nowych koncepcji projektów lub uzupełnienia/rozwinięcia tych, które zostały przesłane w lutym br. Mogą to być propozycje projektów zarówno środowiskowych, jak również społecznych. Proszę również wziąć pod uwagę projekty związane z transformacją energetyczną z węgla na gaz, jak i ciepłownictwem sieciowym oraz transportem niskoemisyjnym, energetyką odnawialną, jak również nowatorskie projekty związane z produkcją czystego wodoru itp. Wzór fiszki został dołączony w Załączniku.

Informacje te pozwolą nam zaplanować kolejne kroki w zakresie wsparcia przy przygotowaniu projektów, które będą mogły być zrealizowane ze środków Mechanizmu Sprawiedliwej Transformacji.

W przypadku dodatkowych pytań bardzo proszę o kontakt z Panią Katrzyną Gibas (tel. +48 12 63 03 306, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.).

Tomasz Urynowicz

Marszałek Województwa Małopolskiego

Załącznik:

- Fiszka (pobierz)