Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

W warszawskich Łazienkach odbyła się w środę uroczystość wręczenia nagród w konkursie Wydarzenie Historyczne Roku. Wzięli w niej udział przedstawiciele niemal wszystkich wyróżnionych i nagrodzonych instytucji. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego reprezentował sekretarz stanu Jarosław Sellin oraz wiceminister Magdalena Gawin. Konkurs już po raz 13. zorganizowało Muzeum Historii Polski. Wyróżnienie w kategorii Edukacja i Multimedia zdobyła Gmina Olkusz, dzięki głosom internautów oddanym na Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich.

- Do tegorocznej edycji konkursu zgłoszono blisko 200 inicjatyw z całego kraju i z zagranicy. W tej dużej konkurencji eksperci docenili nasz projekt, kwalifikując go do najlepszej piątki, co jest formą uznania dla naszej pracy. To dowód, że działania, jakie podejmujemy, aby w niebanalny sposób przybliżyć mieszkańcom i turystom historię, zabytki i atrakcje naszego miasta, są słuszne. Serdecznie gratuluję zwycięzcom i autorom wszystkich projektów, które zakwalifikowały się do finału, a także dziękuję osobom, które oddały swój głos na nasz projekt. – mówi burmistrz Roman Piaśnik.

Pomieszczenie w Warszawskich Łazienkach, ludzie siedzą na krzesłach tyłem do aparatu, na małej scenie znajduje się dwóch mężczyzn w garniturach

W tym roku do plebiscytu zostało zgłoszonych blisko dwieście projektów z kraju i zagranicy, z których jury, pod przewodnictwem prof. Andrzeja Szczerskiego, dyrektora Muzeum Narodowego w Krakowie, wybrało 15 najciekawszych, w tym nasz „Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich”. Kolejnym etapem było głosowanie przez internautów na finałowe projekty. Głosami internautów, w kategorii „Edukacja i multimedia” zwyciężyła strona internetowa „Powstańcy Śląscy” stworzona przez Archiwum Państwowe w Katowicach oraz Archiwum Państwowe w Opolu. Z racji na stan pandemii ogłoszenie wyników plebiscytu odbyło się tylko w internecie.

Celem plebiscytu „Wydarzenie Historyczne Roku” jest uhonorowanie organizatorów, twórców oraz inicjatorów najciekawszych przedsięwzięć historycznych minionego roku, promujących historię i kulturę Polski w kraju i za granicą.  Od początku istnienia plebiscytu zgłoszono ponad 1000 przedsięwzięć, a w internetowym głosowaniu wzięło udział łącznie ponad 50 tys. internautów. Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich to projekt edukacyjny, dotyczący historii górnictwa rud ołowiu i srebra w Olkuszu. Jego główną częścią jest ścieżka edukacyjno-historyczna „Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich” utworzona w październiku 2019 roku w obrębie olkuskiej starówki. Tworzy ją 18 rzeźb olkuskich gwarków. Kolejnym elementem projektu jest bezpłatna aplikacja „Olkusz – Szlak Gwarków” na urządzenia mobilne, która daje możliwość spaceru z wirtualnym audioprzewodnikiem. Poza tym powstał quest „Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich”, który został opracowany i wydany w formie ulotki przez olkuski magistrat. Została także opracowana i wydana drukiem gra planszowa typu memo związana z historią olkuskiego górnictwa i szlakiem gwarków, a w ubiegłym roku olkuski magistrat opracował i wydał bezpłatne kalendarze z gwarkami na 2020 rok w kilku wersjach.

Na małej scenie znajduje się dwóch mężczyzn, dwóch odbiera wręczaną im nagrodę, na ekranie widnieje napis Urząd miasta i gminy w Olkuszu.

 

Przed zabytkowym budynkiem w Łazienkach warszawskich dwudziestoosobowa grupa osób stoi z wręczonymi im nagrodami

„Srebrny szlak gwarków olkuskich” to część rewitalizacyjnego projektu „Modernizacja budynków: administracyjnego, terapeutycznego wraz z kształtowaniem przestrzeni publicznej na cele społeczne w Olkuszu – zadania 7.1, 7.2, 7.3, 13.1, 21 w GPR”, na który władze miasta pozyskały dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020.

Metalowa,żółto zielona rzeźba jednego z gwarków olkuskich trzemającego w ręku młotek.

Plebiscyt „Wydarzenie Historyczne Roku 2019” był organizowany przez Muzeum Historii Polski w Warszawie we współpracy z portalem historia.org.pl oraz Muzeum Łazienki Królewskie. Plebiscyt został objęty Honorowym Patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku projekt „Przystanek Niepodległość. Olkusz 1918 – 2018” realizowany przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu, także znalazł się w finale plebiscytu „Wydarzenie Historyczne Roku 2018”.

Źródło: muzhp.pl

Fot: muzhp.pl / Pan Pstryk