Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Z racji na pogorszenie się sytuacji epidemiologicznej, od soboty 17 października powiat olkuski, podobnie jak niemal wszystkie powiaty Małopolski znalazł się w tzw. czerwonej strefie.

W trosce o zdrowie nas wszystkich, a zwłaszcza osób starszych i chorych, gorąco apelujemy o przestrzeganie obowiązujących reguł postępowania. Należą do nich zwłaszcza: częsta dezynfekcja rąk, zasłanianie ust i nosa we wszystkich pomieszczeniach zamkniętych, takich jak m.in.: urzędy, sklepy, punkty usługowe i kosmetyczne, przychodnie zdrowia, kościoły, czy pojazdy komunikacji publicznej, a także na otwartej przestrzeni. Przypominamy także, o obowiązujących tzw. godzinach dla seniorów w sklepach i aptekach. Musimy ponownie ograniczyć kontakty społeczne – od tego zależy, jak szybko pokonamy drugą falę pandemii.

 

 

Z racji na zakwalifikowanie powiatu olkuskiego do tzw. czerwonej strefy obowiązują nas także bardziej rygorystyczne obostrzenia mające na celu jak najszybsze opanowanie tempa wzrostu nowych zachorowań. Przypominamy, że od 17 października na terenie powiatu olkuskiego objętego czerwoną strefą obowiązują dodatkowe obostrzenia .

Są to m.in.

Ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych do 5 osób na 1 kasę;

Zakaz organizacji imprez okolicznościowych - wesela, konsolacje i inne (od 19.10);

Podczas uroczystości religijnych nie więcej niż 1 osoba na 7m2,

W zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 10 osób;

W szkołach wyższych oraz ponadpodstawowych obowiązuje nauczanie w trybie zdalnym (z wyłączeniem zajęć praktycznych).

 

Poza tym w strefie czerwonej obowiązują takie same zasady bezpieczeństwa jak w strefie żółtej:

Lokale gastronomiczne mogę być otwarte w godz. 6:00 – 21:00. Zajęty może być co drugi stolik. Po godz. 21:00  wyłącznie możliwość zamówienia posiłków na wynos;

Ograniczona liczba osób w transporcie publicznym – zajętych może być 50 proc. miejsc siedzących lub 30 proc. liczby wszystkich miejsc;

Wydarzenia sportowe bez udziału publiczności;

W wydarzeniach kulturalnych max. 25 proc. miejsc zajętych przez publiczność;

Zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni.

 

Szczegółowe informacje na temat obostrzeń obowiązujących w tzw. czerwonej strefie można znaleźć tutaj.