Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Gmina Olkusz realizuje wspólnie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie Program priorytetowy Czyste Powietrze na terenie Gminy Olkusz

Czyste Powietrze to program przeznaczony dla właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych, którzy zdecydują się na inwestycje zmniejszające emisję szkodliwych pyłów do atmosfery poprzez wymianę źródła ciepła i poprawę efektywności energetycznej budynków mieszkalnych.

Dofinansowanie obejmuje szereg działań pozwalających  na oszczędzanie ciepła i energii: wymiana źródła ciepła, docieplenie budynku, wymiana stolarki okiennej lub drzwiowej itp.

Beneficjenci z rocznym dochodem do 100 tyś zł są uprawnieni do podstawowego poziomu dofinansowania. To oznacza, że mogą się starać o wsparcie do 25 tyś przy wymianie źródła ciepła oraz montażu instalacji fotowoltaicznej, a nawet do 30 tyś jeśli inwestycja obejmuje pompę ciepła oraz instalację PV.

Beneficjenci o dochodach miesięcznych do 1400 zł/os (gospodarstwa wieloosobowe) lub do 1960 zł/os (gospodarstwa jednoosobowe) mają szansę na dotację do 60% poniesionych kosztów realizacji (maksymalnie 37 tyś zł). Aby skorzystać z podwyższonego poziomu dofinansowania należy uzyskać zaświadczenie o dochodach na jednego członka rodziny . Żądanie o wydanie zaświadczenia należy złożyć w Ośrodku Pomocy Społecznej w Olkuszu (ul. 1000-lecia 15C).

Ponadto dla wszystkich wnioskodawców w rozliczeniu PIT dostępna jest ulga termomodernizacyjna  do 53 tyś zł!

Aby uzyskać dofinansowanie na urządzenie grzewcze oraz całą termomodernizację należy złożyć wniosek na stronie internetowej WFOŚiGW  w Krakowie poprzez Portal Beneficjenta https://portal.wfos.krakow.pl/  lub serwisie gov.pl.

Szczegółowe informacje o Programie Czyste Powietrze oraz pomoc w zakresie składania wniosków o dofinansowanie można uzyskać w Biurze ds. Koordynacji Funduszy Unii Europejskiej pod nr telefonu 326260184 lub pod adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Więcej informacji na temat programu można znaleźć tutaj