Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Dobiegają końca prace przy ciekawym projekcie „Piosenka o moim Olkuszu”, realizowanym przez Gminę Olkusz dzięki darowiźnie Fundacji ORLEN, otrzymanej w ramach III edycji programu „Moje miejsce na Ziemi”. Jego efektem będzie teledysk „Piosenki o moim Olkuszu” w wykonaniu uczniów olkuskich szkół.

- Bardzo się cieszę, że mimo ograniczeń związanych z pandemią udaje się realizować ten interesujący projekt. Dzięki niemu młodzi mieszkańcy naszego miasta i gminy mieli okazję uczestniczyć w warsztatach, rozwijających szereg umiejętności, a także wziąć czynny udział w realizacji nagrania teledysku opowiadającego i pokazującego nasze Srebrne Miasto. – mówi Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

Projekt składa się z kilku części. Pierwszą były warsztaty muzyczne prowadzone przez panią Dorotę Stachowicz - Mączkę z Ogniska Muzycznego DodiArt. Pod jej kierunkiem uczestnicy, uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 1 w Olkuszu, brali udział w cyklu ciekawych warsztatów muzycznych. W ich trakcie nie tylko nauczyli się tekstu, melodii i wykonania „Piosenki o moim Olkuszu”, a także poznali umiejętności pracy z mikrofonem oraz zasady przygotowania i przeprowadzenia nagrań audio oraz video.

 

Potem zostały zrealizowane nagrania w profesjonalnym studio Ivo-Music, podczas których pan Łukasz Węglarz zdradzał uczestnikom tajniki wykonywania nagrań dźwiękowych. Kolejnym elementem projektu są warsztaty filmowe prowadzone przez pana Marcina Kłysewicza, prowadzącego firmę Pan Pstryk. Z racji na ograniczenia związane z pandemią część zajęć warsztatowych odbyła się w formie zdalnej. W ich trakcie uczestnicy mieli okazję zapoznać się z zasadami opracowania scenariusza, a także realizacji i montażu materiału filmowego.

 

Praktycznym sprawdzianem nabytych umiejętności były plenerowe nagrania materiału filmowego do teledysku, które były realizowane przez kilka dni w pięknej, jesiennej scenerii olkuskiej Starówki, a także pod zamkiem Rabsztyn. Przy okazji uczestnicy mogli poznać ciekawostki o historii Olkusza. Obecnie trwają prace nad montażem i udźwiękowieniem nagranego filmu.

 

Premiera filmu na kanale Gminy Olkusz na portalu YouTube, a także na portalu Facebook jest planowana już niebawem. Film będzie służył popularyzacji historii i zabytków Olkusza, a także amatorskiej twórczości artystycznej uczniów olkuskich szkół, jak również samej „Piosenki o moim Olkuszu”. W grudniu planowane jest także opracowanie teledysku z napisami w języku włoskim, a następnie przesłanie filmu wraz z życzeniami świątecznymi do naszych partnerskich miast Pontenure i Bergamo.

 

Autorem „Piosenki o moim Olkuszu” jest Ryszard Smaruj, założyciel i lider zespołu „Bractwo wiecznego natchnienia” wykonującego otwory z pogranicza poezji śpiewanej i piosenki turystycznej. Jako autor wyraził zgodę na wykorzystanie piosenki oraz nieodpłatnie udostępnił nagranie instrumentalne utworu, które posłużyło do realizacji nagrań w studio.

Warto dodać, że do III edycji programu „Moje miejsce na Ziemi” organizowanego przez Fundację ORLEN wpłynęło blisko 3000 wniosków, z czego wybrano 300 najlepszych.  Grant w wysokości 5000 zł, jaki otrzymał olkuski magistrat na realizację projektu, całkowicie pokryje jego koszty. Tym samym nie będzie konieczny wkład własny. „Moje miejsce na Ziemi” to największy program grantowy PKN ORLEN dla społeczności lokalnych. W ciągu trzech dotychczasowych edycji spółka na wsparcie lokalnych inicjatyw przeznaczyła łącznie ponad 7 mln zł. Pomoc trafiła do blisko 900 organizacji.

Fot. D. Stachowicz – Mączka, M. Kłysewicz