Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Ekspozycja Podziemny Olkusz budzi coraz większe zainteresowanie mediów. Odbywają się kolejne wizyty studyjne, koordynowane przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu, których celem jest promocja tego niezwykłego miejsca.

W piątek 26 marca Olkusz odwiedziła ekipa telewizyjna realizująca program Rodzinny Ekspres TVP, który jest emitowany w TVP2 w soboty i TVP 1 w środy. Prowadząca nagranie red. Beata Szydłowska wraz z ekipą odwiedziła nową ekspozycję Podziemny Olkusz, która zrobiła na nich spore wrażenie. Następnie warszawscy dziennikarze nagrali materiał w bazylice pw. św. Andrzeja, a na zakończenie wybrali się do olkuskiego „Silver Parku”.  Emisja programu o Olkuszu i ekspozycji Podziemny Olkusz jest planowana w sobotę 1 maja. „Rodzinny ekspres” to emitowany od 2017 roku popularny, sobotni magazyn, w którym wywiady z gośćmi przeplatane są felietonami. Powtórki programu są także emitowane w środy w TVP1.

Operator kamery filmuje dziewczynkę w żółtej bluzie, która uruchamia wagę w ekspozycji Podziemny Olkusz

Kilka dni wcześniej z ekspozycją Podziemny Olkusz zapoznawali się dziennikarze  popularnego portalu turystycznego Polskie Szlaki. Portal jest od 16 lat tworzony przez, jak napisali o sobie, „aktywną rodzinkę złożoną z mamy, taty i trzech córek”. Główną częścią portalu jest blog z wpisami i fotorelacjami z wypraw oraz opisy atrakcji turystycznych w Polsce. W sezonie turystycznym portal odwiedza 50 tys. użytkowników dziennie.

Relację z wizyty można przeczytać w aktualnościach portalu Polskie Szlaki, a opis samej ekspozycji Podziemny Olkusz można przeczytać tutaj.

Kobieta w czarnej bluzce fotografuje makietę Olkusza w piwnicach ratusza.

W minioną sobotę 27 marca olkuskie podziemia były prezentowane w magazynie „Skarby Małopolski” Radia Kraków. Na stronie internetowej audycji jest prezentowany opis i fotografie olkuskich podziemi, a także radiowy zapis zwiedzania ekspozycji. Program zrealizowała red. Magdalena Zbylut – Wiśniewska. Można go zobaczyć i posłuchać tutaj.

Ostatnio o ekspozycji Podziemny Olkusz napisał także popularny portal turystyczny visitmalopolska prowadzony przez Województwo Małopolskie. Relację można przeczytać tutaj.

- Bardzo zależy nam na tym, żeby ekspozycja Podziemny Olkusz stała się znana i rozpoznawalna w całej Polsce, co będzie skutkowało jej popularnością i dużą liczbą zwiedzających. Do tej pory zorganizowaliśmy kilkanaście wizyt studyjnych przedstawicieli mediów, a także środowisk naukowych. Planujemy organizację kolejnych takich wizyt dla m.in. przedstawicieli mediów, ale także przewodników i osób związanych z branżą turystyczną. Niestety z racji na ostatnie ograniczenia związane z pandemią nie możemy teraz organizować wizyt dla dużych grup. Mamy jednak nadzieję, że wkrótce będzie to znów możliwe – wyjaśnia  Michał Latos, kierownik  Biura Promocji i Informacji Publicznej Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu.

Prace, związane z przygotowaniem podziemnego muzeum, zostały już ukończone. Trwają ostatnie przygotowania organizacyjne, niezbędne do udostępnienia obiektu dla zwiedzających przez Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu.

Przypomnijmy, że projekt pod nazwą „Rewitalizacja kwartału królewskiego w Olkuszu oraz utworzenie multimedialnej trasy turystycznej w podziemiach ratusza” został zrealizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 – 2020, 6. Osi Priorytetowej, Działania 6.1. Rozwój dziedzictwa kulturowego i naturalnego, Poddziałania 6.1.1. Ochrona i opieka nad zabytkami z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.