Aby spisać się bezpiecznie należy pamiętać, że:

• Rachmistrzowie będą dzwonić z numeru 22 828 88 88 i aż do odwołania nie będą odwiedzać respondentów w domach. Dodatkowy numer to numer infolinii spisowej 22 279 99 99.
  • Rachmistrz spisowy ma oficjalny identyfikator wydany przez Wojewódzkie Biuro Spisowe zawierający imię i nazwisko,  numer, godło, informację o przetwarzaniu danych osobowych.
  • W trakcie spisu zostaniemy zapytani o dane z zakresu:

- charakterystyka demograficzna,

- aktywność ekonomiczna,

- poziom wykształcenia,

- niepełnosprawność,

- migracje wewnętrzne i zagraniczne,

- charakterystyka etniczno-kulturowa,

- gospodarstwa domowe i rodziny,

- stan i charakterystyka zasobów mieszkaniowych (mieszkania i budynki).

• Rachmistrz nie zapyta o zarobki, oszczędności, cenne przedmioty w domu, numer konta, PIN do karty czy dane logowania do bankowości internetowej. Takie pytania mogą wskazywać na próbę wyłudzenia danych.
  • Jeśli obowiązek spisowy został już zrealizowany przez Internet albo poprzez infolinię spisową nikt nie będzie dzwonić do respondentów w tej sprawie. Takie kontakty mogą być próbą wyłudzenia danych.
  • W przypadku uzasadnionych wątpliwości co do wiarygodności i rzetelności rachmistrza spisowego, prosimy zaistniały incydent niezwłocznie zgłaszać na infolinię spisową tj. 22 279 99 99 lub do Gminnego Biura Spisowego w Olkusz 32 626 02 15.

Po weryfikacji rachmistrza i uzyskaniu pewności, że rachmistrz dzwoni w celu przeprowadzenia spisu, prosimy mieć na uwadze, że zgodnie z ustawą nie można odmówić mu podania danych.

Przypominamy, że wszystkie dane przekazane w spisie są objęte tajemnicą statystyczną regulowaną przez ustawę o statystyce publicznej i służą wyłącznie zbiorczym analizom statystycznym. Każda osoba biorąca udział w spisie ma zapewnioną pełną anonimowość. Osoby wykonujące prace spisowe są zobowiązane do przestrzegania tajemnicy statystycznej. Za jej niedotrzymanie grożą sankcje, w tym kara pozbawienia wolności.