Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Zapraszamy dzieci i młodzież do udziału w Wakacyjnym Plenerze Plastycznym „Zamek Rabsztyn”. Wycieczka na zamek Rabsztyn połączona z malowaniem i rysowaniem, to pomysł na ciekawą i twórczą zabawę nie tylko dla uczniów z terenu Miasta i Gminy Olkusz, którzy spędzają wakacje w domu, ale także młodych turystów odwiedzających Jurę. W plenerze może wziąć udział każdy młody odkrywca Szlaku Orlich Gniazd, co będzie dodatkową atrakcją podczas wakacyjnych, rodzinnych wędrówek.

– Dokładamy wszelkich starań, by zwiększać potencjał turystyczny zamku w Rabsztynie, który po zakończeniu prac staje się coraz ciekawszym punktem Szlaku Orlich Gniazd. Dlatego chcieliśmy zaproponować dzieciom, które będą spędzały wakacje na Jurze i odwiedzą nasz zamek Rabsztyn możliwość twórczej zabawy. Plener, w takiej formule jest otwarty dla wszystkich chętnych dzieci i co bardzo ważne, bezpieczny dla uczestników. Liczymy, że w ten sposób zachęcimy dzieci do samodzielnych działań plastycznych, a jednocześnie będziemy popularyzować nie tylko zamek Rabsztyn, ale także inne atrakcje turystyczne, jakimi może poszczycić się Olkusz i ziemia olkuska. Zachęcam do wizyty w niezwykłej ekspozycji Podziemny Olkusz, do spaceru po naszym Srebrnym Szlaku Gwarków Olkuskich i odwiedzenia olkuskich muzeów.– mówi burmistrz Roman Piaśnik.

Plener będzie trwał przez cały lipiec i sierpień. Zasady udziału są proste. Każde dziecko, jakie odwiedzi Rabsztyn i będzie chciało spróbować narysować zamek, otrzyma bezpłatnie zestaw materiałów plastycznych (kredki, ołówek i kartki), kartę zgłoszenia, a także ulotki promujące zamek Rabsztyn, Olkusz i ziemię olkuską. Materiały można otrzymać w kasie biletowej Zamku Rabsztyn administrowanego przez Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu. W lipcu zamek jest czynny od wtorku do piątku w godzinach 10.00 – 18.00, w soboty i niedziele w godz. 10.00 – 20.00 (szczegółowe informacje na stronie zamekrabsztyn.pl). Po wykonaniu rysunku należy go zostawić w kasie Zamku Rabsztyn. Tam także trzeba złożyć kartę zgłoszenia podpisaną przez rodziców lub opiekunów. Każdy młody twórca, w zamian za rysunek, otrzyma drobny upominek. Zachęcamy także do zamieszczania zdjęć młodych artystów ze swoimi pracami na portalach społecznościowych i oznaczanie ich hasztagiem #zamekrabsztyn oraz #Juromania.

Dzieci biorące udział w plenerze mogą także dokończyć pracę w domu, a następnie skan rysunku i podpisanej karty zgłoszenia przesłać do końca sierpnia na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.. Prace uczestników pleneru zostaną zaprezentowane na plenerowej wystawie w Rabsztynie. Jej otwarcie planowane jest podczas tegorocznej Juromanii, czyli Święta Jury Krakowsko – Częstochowskiej, które odbędzie w dniach 17-19 września 2021. Planowane jest także wydanie drukiem kalendarza ściennego na 2022 rok ilustrowanego pracami dzieci przedstawiającymi zamek Rabsztyn w wakacyjnej scenerii.  Kalendarz będzie rozdawany bezpłatnie podczas tegorocznej Juromanii w Olkuszu i Rabsztynie. Regulamin pleneru wraz z kartą zgłoszenia można pobrać tutaj

Organizatorem Wakacyjnego Pleneru Plastycznego „Zamek Rabsztyn” jest Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn” w Olkuszu, we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olkuszu oraz Urzędem Miasta i Gminy w Olkuszu.  Plener jest organizowany w ramach projektu Juromania.