Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Rozpoczynają się wakacje. Za uczniami i nauczycielami szczególny rok szkolny, który w znacznej części przebiegał w formule zdalnych zajęć. Teraz przed uczniami dwa miesiące odpoczynku. Nawet jeśli będą spędzać wakacje w domu, to mogą skorzystać z bogatej oferty ciekawych i różnorodnych zajęć, jakie przygotowały olkuskie instytucje dla dzieci i młodzieży.

- Nasze jednostki przygotowały ciekawą ofertę różnorodnych i bezpłatnych atrakcji kulturalnych oraz sportowych w bezpiecznej formule, z której warto skorzystać. Jeśli tylko ktoś będzie chciał wziąć w nich udział, to przekona się, że w Olkuszu nie można się nudzić. – mówi burmistrz Roman Piaśnik.

 

Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu

Z olkuskim MOK nie można się nudzić. W Domu Kultury przy ul. Nullo 29 prowadzone są wakacyjne zajęcia taneczne i plastyczne, a także cykliczne „Wakacyjne seanse kinowe – niespodzianki”. Z kolei w  Centrum Kultury MOK przy ul. Szpitalnej 32 oraz ekspozycji „Podziemny Olkusz” będą się odbywały zajęcia plastyczne i muzealne.  Oczywiście Miejski Ośrodek Kultury zaprasza także do zwiedzania placówek muzealnych, czyli Podziemnego Olkusza,  Muzeum Afrykanistycznego, Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego oraz Kolekcji Minerałów  i Skamieniałości. Szczegółowe informacje na stronie Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu.

 

Miejski Ośrodek Kultury zaprasza także na „Weekendy w Rabsztynie w wehikule czasu”. Warto wybrać się do rabsztyńskiej warowni, albowiem w każdy weekend wakacji będą pokazy walk rycerskich, koncerty i konkursy dla publiczności. Rabsztyński zamek warto odwiedzić nie tylko w weekendy. Po dwóch latach przerwy spowodowanej pracami rabsztyńska warownia zaprasza zwiedzających. Szczegółowe informacje na temat godzin otwarcia i cen biletów można znaleźć tutaj.

 

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu

Ciekawa oferta wakacyjnych zajęć kryje się pod hasłem „Lato w Bibliotece”. W każdą środę Biblioteka zaprasza na warsztaty - niespodzianki dla dzieci w wieku od 8 do 12 lat, z kolei czwartki to zajęcia „Tanecznym krokiem przez świat”, czyli warsztaty dla dzieci w wieku od 8 do 12 lat, a w piątki Biblioteka zaprasza na zabawy z książką dla dzieci w wieku od 5 do 7 lat. Obowiązują zapisy telefoniczne (32 643 06 19), liczba miejsc jest ograniczona. Poza tym Biblioteka zaprasza do udziału w konkursie plastyczno - literackim pod hasłem "Moja wizja Olkusza za 100 lat", w którym uczestnicy mogą przedstawić swoje wizje Olkusza i jego okolic za sto lat. Prace Laureatów konkursu zostaną umieszczone w najprawdziwszej Kapsule czasu! Szczegółowe informacje na temat konkursu można znaleźć tutaj.

 

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu

Ciekawą ofertę zajęć wakacyjnych przygotował Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu. We wtorki i soboty warto skorzystać z „Wakacyjnej szkółki nauki i doskonalenia jazdy na rolkach, deskorolkach i hulajnogach”. Zajęcia odbywają się na terenie Parku Rekreacyjno-Krajobrazowego „Silver Park” przy ul. Głowackiego od godz. 11.00 do 14.00 w soboty oraz od 16.00 do 19.00 we wtorki. Z kolei w czwartki olkuski MOSiR zaprasza na „Wakacje z MOSiR-em – rozgrywki parkowe, animacje sportowe”. We wtorki i środy MOSiR zaprasza do Ośrodka „Czarna Góra” na „Potyczki sportowe”, czyli lekkoatletykę na wesoło, tenis ziemny oraz zabawy piłkarskie. Szczegółowy harmonogram wakacyjnych zajęć organizowanych przez MOSiR można pobrać tutaj.

Galeria Sztuki Współczesnej Biuro Wystaw Artystycznych w Olkuszu

Do 22 lipca w olkuskiej galerii BWA można oglądać wystawę rysunku Zdzisława Beksińskiego, która odbywa się w ramach XX-lecia Galerii. Już 2 lipca olkuska galeria zaprasza na spotkanie autorskie z trójką poetów z Mikołowa, czyli z Genowefą Fijałkowską-Jakubowską, Maciejem Meleckim i Bogdanem Prejsem. W połowie lipca w galerii rozpoczną się zajęcia plastyczne dla dzieci prowadzone przez uczniów Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Dąbrowie Górniczej. Od 25 lipca do 3 sierpnia będzie trwał XVII Międzynarodowy Plener Malarski „Srebrne Miasto” Olkusz 2021. W tym czasie, 27 lipca odbędzie się wernisaż wystawy prac artystów z Gruzji, którą będzie można oglądać do 24 sierpnia. Od 27 sierpnia w galerii BWA będzie prezentowana wystawa malarstwa Joanny Banek.

Szczegółowe informacje na temat wydarzeń organizowanych podczas wakacji przez galerię można znaleźć na stronie Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu.

 

Muzeum Regionalne PTTK

Do końca sierpnia w Muzeum Regionalnym PTTK (Rynek 20) można zobaczyć ciekawą wystawę „Tarcza powraca”. Największą atrakcją wystawy poświęconej związkom Olkusza z Legionami Polskimi w latach 1914-1916 jest Olkuska Tarcza Legionów z 1916 r., która po 105. latach od pierwszego odsłonięcia ponownie zagościła w Srebrnym Mieście.

 

Wakacyjny Plener Plastyczny „Zamek Rabsztyn”

Zachęcamy dzieci i młodzież do udziału w Wakacyjnym Plenerze Plastycznym „Zamek Rabsztyn”. Plener trwa przez cały lipiec i sierpień. Zasady udziału są proste. Każde dziecko, jakie odwiedzi Rabsztyn i będzie chciało narysować zamek, otrzyma bezpłatnie w kasie Zamku Rabsztyn zestaw materiałów plastycznych i niespodziankę, a jak zostawi swój rysunek – upominek. We wrześniu planowana jest plenerowa wystawa najciekawszych prac. Organizatorem Wakacyjnego Pleneru Plastycznego „Zamek Rabsztyn” jest Stowarzyszenie „Zamek Rabsztyn” w Olkuszu, we współpracy z Urzędem Miasta i Gminy w Olkuszu i Miejskim Ośrodkiem Kultury w Olkuszu. Plener jest organizowany w ramach projektu Juromania. Szczegółowe informacje na stronie olkuskiego magistratu Olkusz.eu.

Turystyka

Zachęcamy do odwiedzenia Punktu Informacji Turystycznej MSiT, jaki mieści się przy ul. Floriańskiej 8. Można tam zaopatrzyć się w bezpłatne mapy, foldery i ulotki, a także uzyskać pomoc w zaplanowaniu trasy wakacyjnej wycieczki po okolicy. Jednym z pomysłów na rodzinną  zabawę z historią, są questy, czyli gry miejskie. Pierwszy quest, „Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich” prowadzi po olkuskim szlaku gwarków. Przy rozwiązywaniu zagadek przydadzą się informacje na tabliczkach przy każdym gwarku oraz nagrania z aplikacji „Olkusz – Szlakiem Gwarków”, jaką można pobrać z bezpłatnie ze Sklepu Play lub z AppStore. Drugi quest „Śladami herbów i gmerków olkuskich” prowadzi po miejscach, gdzie można zobaczyć te ciekawe pamiątki heraldyczne. Ulotki z questami można bezpłatnie otrzymać w Punkcie Informacji Turystycznej, a także pobrać z portalu questing.pl. Dla osób, które interesują się historią, polecamy też, dwie trasy po Olkuszu, jakie można pobrać z portalu TRInO, czyli Turystyczno-Rekreacyjne Imprezy na Orientację. Po przerwie wznawiane są bezpłatne wycieczki w ramach akcji „Olkuskie Spacery Historyczne 2021”. Szczegóły wkrótce. Jeśli ktoś chce zaplanować sobie wakacyjną wycieczkę rowerową, zachęcamy do skorzystania z sieci Olkuskich Szlaków Rowerowych.

 

Letni Festiwal Organowy „Organy Srebrnego Miasta 2021”

Propozycją zarówno dla dorosłych, jak i młodszych melomanów jest Letni Festiwal Organowy „Organy Srebrnego Miasta 2021” pod patronatem Romana Piaśnika – Burmistrza Miasta i Gminy w Olkusz. Przez całe wakacje odbędą się cztery koncerty na zabytkowych organach Hansa Hummla – perełce olkuskiej Bazyliki Mniejszej pw. św. Andrzeja Apostoła. Koncerty będą połączone z ciekawymi wykładami.