Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Wakacje za nami, ich uroczyste zakończenie również. Mamy nadzieję, że w bogatej ofercie Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu każdy znalazł coś dla siebie. Dołożyliśmy wszelkich starań, by była ona jak najciekawsza i urozmaicona. W sezonie letnim przygotowaliśmy dla „dużych” i „małych” mieszkańców Olkusza wiele atrakcji. 

 - Mimo trwającej pandemii koronawirusa to były naprawdę ciekawe wakacje. Świadczą o tym liczne grupy chętnych, które korzystały z przygotowanych przez nas wydarzeń. Rekordowa liczba turystów odwiedziła również nowe atrakcje turystyczne Srebrnego Miasta: Podziemny Olkusz i zrewitalizowany zamek w Rabsztynie. Są to miejsca administrowane przez Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu. Myślę, że każdy mógł znaleźć w ofercie MOK coś dla siebie – mówi Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

MOK

Wystawy: Grzegorza Kłeczka „Kirgistan – w poszukiwaniu wolności”, Remigiusza Stopy „Retrospektrum”, Adama Sowuli „A dusze ich w ogrodzie Eden”, doktora Tadeusza Łyczakowskiego „Ołtarz Wita Stwosza w Kościele Mariackim w Krakowie”, wystawę końcoworoczną pracowni plastycznej i ceramicznej MOK.

Seanse kinowe, w tym kino plenerowe i, po raz pierwszy w naszym mieście, samochodowe. Na 44 porankach gościliśmy 1936 osób w lipcu i 1208 w sierpniu, podczas Kina Samochodowego zabrakło miejsca na parkingu, w 5 seansach Kina plenerowego wzięło udział około 300 osób, a w Kinie Zbyszek w 83 seansach uczestniczyły 1332 osoby.

Miłośnicy muzyki organowej mogli wziąć udział w Letnim Festiwalu Organowym – Organy Srebrnego Miasta 2021. Koncertów w bazylice wysłuchało 400 osób, a online 1885.

Było też kilka koncertów na świeżym powietrzu: Marcina Stycznia słuchało około 200 osób, Mariusza Kalagi około 400 osób, a Koncertu poezji śpiewanej „Pod niebem pełnym cudów” w wykonaniu pracowni instrumentalnej MOK oraz ogniska muzycznego „DodiArt” - ok. 170 osób.

Podziemny Olkusz oferował zwiedzanie swoich skarbów urozmaicone atrakcjami dla dzieci i dorosłych, czego ukoronowaniem był nocny spacer z grupą teatralną działającą przy MOK – Glutaminianem Sodu – Podszyte strachem. W warsztatach wakacyjnych z przewodnikami w lipcu wzięło udział 58 osób, a w sierpniu 47. Na nocny spacer wszystkie bilety zostały wyprzedane.

Od 1 lipca do 31 sierpnia Podziemny Olkusz odwiedziło prawie 9000 osób.

234218882 863910944554295 2585837937279084496 n

Grupa teatralna Glutaminian Sodu wystawiła również, przy komplecie widzów, spektakl „Sen nocy Letniej”.

Kolejny spektakl, tym razem pacynkowy na Zamku Rabsztyn, „Caryca Katarzyna po raz pierwszy w Olkuszu”, obejrzało 70 osób.

Imprezy na świeżym powietrzu odbywały się i w Olkuszu, i w Rabsztynie. Puszczaliście na rynku bańki z Glutaminianem Sodu, mogliście zgłębić sekrety kowalstwa dzięki kuźni na Wierzbiu z Żurady, na co zdecydowało się 79 osób, czy pośmiać się na wieczorze komedii improwizowanej – tu zjawiło się 60.

239434717 871132950498761 1089736675748323941 n

Wśród turystów odwiedzających Zamek Rabsztyn furorę zrobiły weekendy w Rabsztynie w Wehikule Czasu, kiedy władzę brali w swe ręce rycerze z bractwa Leo Corde. 9 spotkań z rycerzami ukoronowała Noc z rycerzami – w imprezie wzięło udział 80 osób.

W sezonie letnim Rabsztyn odwiedziło 40 tysięcy osób.

KLK 2427 klk0

Oprócz licznych cowakacyjnych zajęć wprowadziliśmy także pilotażowy program półkolonii dla dzieci w wieku 8-11 lat, połączonych z warsztatami artystycznymi. Bardzo szybko zebraliśmy grupę 24 dzieci niezbędną do uruchomienia półkolonii. Ta forma wypoczynku tak bardzo się spodobała, że w ferie zimowe planujemy uruchomić przynajmniej dwa turnusy takich zajęć. Uczestnicy półkolonii brali udział w warsztatach muzycznych, tanecznych, plastycznych, zwiedzali atrakcje turystyczne i muzea, oglądali filmy w Kinie Zbyszek, mieli potańcówkę i sesję fotograficzną, a na zakończenie ognisko.

Dużym powodzeniem wśród młodych olkuszan cieszyły się warsztaty taneczne - codziennie uczestniczyło w nich około 40 osób, i zajęcia plastyczne w Domu Kultury i Podziemnym Olkuszu; w lipcu skorzystało z nich 67 osób, w sierpniu 50.

Z kolei z zajęć plastycznych z instruktorami w Centrum Kultury w lipcu wzięło udział 80 osób.

Dziękujemy, że byliście z nami. Przykro nam, że nie wszystkim chętnym udało się zapisać. Ze względu na specyfikę zajęć, np. plastycznych czy tanecznych, grupy musiały być ograniczone. Szybko nadejdą ferie zimowe. Na pewno przygotujemy dla Was ciekawe zajęcia. Prosimy o śledzenie strony internetowej MOK oraz Facebooka, gdzie zawsze staramy się podawać aktualne informacje dotyczące naszych działań i ofert edukacyjnych.

Zachęcamy do podejmowania szybkich decyzji i zapisywania dzieci na zajęcia zaraz po ogłoszeniu zapisów, by zagwarantować sobie miejsce.
Tymczasem raz jeszcze dziękujemy wszystkim za spędzone z MOK-iem wakacje oraz życzymy zdrowego i obfitującego w sukcesy nowego roku szkolnego. W czasie jego trwania również dołożymy wszelkich starań, by w naszej ofercie każdy miał możliwość znaleźć coś dla siebie. Może film, może koncert? Może dodatkowe zajęcia artystyczne? A może zupełnie coś innego? Bądźcie z nami!

IMG 7473

KLK 1923 klk0

received 4399938643400383

Źródło: MOK Olkusz