Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Od 16 do 18 września na olkuskim rynku będzie można bezpłatnie zwiedzać niezwykłą ekspozycję Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”.

- Bardzo się cieszę, że nasze miasto znalazło się w gronie zaledwie dwudziestu miast z całej Polski, które w tym roku odwiedzi Wirtualny Teatr Historii "Niepodległa". To z pewnością stanowi dla nas wyróżnienie oraz docenienie podejmowanych przez nas działań służących popularyzacji historii regionalnej. Pragnę dodać, że Olkusz już dwukrotnie został laureatem prestiżowego konkursu „Wydarzenie Historyczne Roku” organizowanego przez Muzeum Historii  Polski w Warszawie. Serdecznie zapraszam do zwiedzania ekspozycji. – mówi burmistrz Roman Piaśnik.

Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” to projekt kulturalno-edukacyjny realizowany przez Biuro Programu „Niepodległa” w Warszawie z okazji obchodów stulecia odzyskania niepodległości i odbudowy polskiej państwowości. Wirtualne muzeum mieści się w specjalnie przygotowanej naczepie o długości kilkunastu metrów i powierzchni ekspozycyjnej przeszło sześćdziesięciu metrów kwadratowych.

W ramach ekspozycji będzie można zobaczyć m.in. pamiątki po Legionach Polskich, zeskanowane w 3D i prezentowane jako hologramy. Jest część poświęcona symbolom narodowym, a także najważniejszym wydarzeniom i osiągnięciom Polaków z lat 1918–1921. Niezwykłą atrakcją są – dostępne od 12 roku życia – stanowiska VR, gdzie prezentowane są filmy zrealizowane w technologii 3D, a także tzw. Holoboxy i piramidy holograficzne. Poszukiwaczy dowodów na kreatywność i innowacyjność Polaków zainteresuje makieta polskiego pawilonu, który zbudowano na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej i Wzornictwa w Paryżu w 1925 roku. Wtedy Polacy pokazali całemu światu, że z wraz niepodległą Polską odrodziła się kultura i sztuka, czego dowodem było aż 205 nagród przyznanych polskiej sekcji. Wystawę uzupełnia strefa „Pamiątki z Muzeum”, gdzie będą dostępne m.in. fotobudka oraz bezpłatne materiały edukacyjne, w tym ulotki dotyczące odzyskania niepodległości w Olkuszu i na ziemi olkuskiej.

Pragniemy dodać, że prezentacja  Wirtualnego Teatru Historii „Niepodległa” jest możliwa dzięki współpracy Biura Programu „Niepodległa” z Urzędem Miasta i Gminy w Olkuszu, który już w przeszłości realizował działania dzięki wsparciu Biura. Gmina Olkusz nie ponosi żadnych kosztów związanych z prezentacją ekspozycji, które pokrywa w całości Biuro Programu „Niepodległa. W 2019 roku projekt „Przystanek Niepodległość. Olkusz 1918 – 2018”, realizowany przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu dzięki wsparciu Biura, został laureatem prestiżowego plebiscytu „Wydarzenie Historyczne Roku 2018”, organizowanego przez Muzeum Historii Polski w Warszawie. Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”, to nie pierwsze mobilne muzeum, jakie zagości na  olkuskim rynku. W 2017 roku na olkuskim rynku można było zwiedzać „Muzeum na kółkach” z Muzeum Żydów Polskich „Polin” w Warszawie.