Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Wycieczka uczniów ze Szkoły Podstawowej w Zawadzie rozpoczęła cykl jednodniowych wycieczek „Śladami górnictwa srebra, ołowiu i cynku na ziemi olkuskiej”. Wycieczki, w których wezmą udział uczniowie wszystkich szkół wiejskich z terenu Gminy Olkusz, są realizowane dzięki wsparciu finansowemu z programu „Odkrywam Małopolskę” realizowanego przez Województwo Małopolskie.

- Jest takie powiedzenie „Cudze chwalicie, swego nie znacie”. Dlatego, organizując cykl wycieczek dla uczniów, chcieliśmy pochwalić się tym, co mamy najcenniejsze, czyli naszymi górniczymi tradycjami.  Dzięki wsparciu finansowemu, które pozyskaliśmy, udział w wycieczkach jest bezpłatny. Jestem pewien, że dla uczniów takie wycieczki są dobrym sposobem nie tylko na poznanie górniczej historii Srebrnego Miasta i najciekawszych zabytków na naszym terenie i zwiększenie swojej wiedzy, ale także na integrację i dobrą zabawę. – mówi burmistrz Roman Piaśnik.

Grupa uczniów na rynku w Olkuszu

Podczas jednodniowych, autokarowych wycieczek, dzieci pod opieką przewodników i nauczycieli zwiedzą ekspozycję „Podziemny Olkusz” i olkuską starówkę, wezmą udział w queście „Srebrny Szlak Gwarków Olkuskich”, odwiedzą ekspozycję „Kopalnia wiedzy o cynku” w Bukownie, odbędą spacer po Pustyni Błędowskiej, a także zwiedzą Zamek Rabsztyn. Stałym punktem wycieczki jest także wizyta w olkuskim Punkcie Informacji Turystycznej, podczas której uczestnicy dowiadują się o pracy punktu i otrzymują bezpłatne materiały promocyjne, czyli ulotki, mapy i foldery.

Uczennice stoją w łyżce górniczej maszyny

Wycieczki odbywają się przy wsparciu z drugiej edycji programu „Odkrywam Małopolskę”, który ma na celu promocję regionu i propagowanie turystyki w Małopolsce. W tym roku władze województwa wybrały 96 małopolskich gmin, które na realizację zadania otrzymały łącznie prawie 1,5 mln zł. Na organizację wycieczek dla uczniów szkół podstawowych w ramach projektu „Odkrywam Małopolskę” Gmina Olkusz otrzymała dotację w kwocie 6800 zł.

Grupa uczniów w zamku Rabsztyn

Do udziału w projekcie zostały zaproszone szkoły wiejskie z terenu Gminy Olkusz. Szacuje się, że w wycieczkach, które potrwają do końca listopada, weźmie udział około 140 uczniów klas 1 – 8. Wycieczki są uzupełnieniem realizowanych w szkole programów nauczania. Umożliwią dzieciom poznanie geografii i historii regionu ze szczególnym uwzględnieniem górnictwa kruszcowego w rejonie olkuskim oraz podniosą ich poziom wiedzy o Małopolsce.

Grupa uczniów na Pustyni Błędowskiej