W dniach 16,19 i 26 listopada  w ramach projektu ”Zakup Strojeńców Polskich Władysława Wołkowskiego” z Programu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu-  Narodowa kolekcja sztuki współczesnej  odbyły się warsztaty  z udziałem młodzieży SP nr 1 i IV LO w Olkuszu. Uczestnicy  nie tylko zapoznali się z dziełem  Wł. Wołkowskiego, lecz również z problemami audiodeskrypcji obiektów muzealnych. Na koniec wszyscy wcielili się w role deskryptorów i opisywali  wybrane artefakty z olkuskiego muzeum.

Część młodzieży miała też okazję uczestniczyć w sesji popularnonaukowej.

Jako gość honorowy prelekcję o recepcji  twórczości Wołkowskiego wygłosiła  online  prof. Czesława Frejlich-wykładowca krakowskiej i warszawskiej ASP, kierownik Katedry Projektowania Ergonomicznego Wydziału Form Przemysłowych ASP w Krakowie, redaktor naczelna ogólnopolskiego kwartalnika  2+3D, kurator licznych wystaw dizajnu.

W roli kolejnego prelegenta, a zarazem świadka historii, wystąpił  Witold Olejarczyk- przyjaciel Wołkowskiego, współzałożyciel i dobry duch Muzeum Twórczości Władysława Wołkowskiego, który opowiedział o swoich spotkaniach z artystą.

Działania projektowe zwieńczy wydanie specjalnej ulotki poświęconej  Strojeńcom Polskim

Źródło: MOK Olkusz