Zarządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie wprowadzenia stopni alarmowych

CHRALIE i BRAVO - co to jest?

Stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem dla służb, żeby były gotowe do działania - wyjaśnia Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

• CHARLIE–CRP jest trzecim z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych. Jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu.
  • Stopień alarmowy BRAVO (drugi w czterostopniowej skali) wprowadza się w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym. Oznacza to, że służby mają informację o potencjalnym zagrożeniu, a w związku z tym administracja publiczna jest zobowiązana do zachowania szczególnej czujność.