Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Już po raz szesnasty został ogłoszony Małopolski Plebiscyt „Poza Stereotypem – Seniorka i Senior Roku". W konkursie nagradzani są seniorzy z Małopolski wyróżniający się szczególną aktywnością i nieszablonową postawą, która inspiruje innych do działania.

- Gorąco zachęcam do zgłaszania kandydatur w tym plebiscycie. Uważam, że działalność olkuskich seniorów zasługuje na najwyższe uznanie i pokazanie przykładów takich osób może zachęcić innych seniorów do zwiększenia swojej aktywności w życiu społecznym i zawodowym, a także umożliwić im realizację własnych pasji i zainteresowań. – mówi Roman Piaśnik, Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.

Do udziału w Plebiscycie mogą zostać zgłoszeni mieszkańcy województwa małopolskiego, którzy ukończyli 60 lat i aktywnie działają w organizacji pozarządowej, klubie seniora, czy uniwersytecie trzeciego wieku, a swoim zaangażowaniem udowadniają, że są osobami poza stereotypem. Kandydatury do tytułu Seniorki i Seniora Roku mogą zgłaszać organizacje pozarządowe, podmioty kościelne, jednostki pomocy społecznej, instytucje kultury, administracja publiczna oraz osoby fizyczne. Termin przesyłania zgłoszeń upływa 30 września 2022 r. o godz. 16:00. Szczegółowe informacje oraz regulamin Plebiscytu można znaleźć na stronie internetowej Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Krakowie.

Warto przypomnieć, że w poprzednich edycjach tego Plebiscytu mieszkańcy Olkusza zdobywali zaszczytny tytuł Seniorki i Seniora Roku. Tytuł Senior Roku 2017 zdobył muzyk pan Franciszek Dudek z Olkusza, a tytuł Senior Roku 2014 pan Andrzej Sulich, matematyk z Olkusza. W 2013 roku Honorowe wyróżnienie w tym Plebiscycie otrzymała pani Genowefa Bugajska z Olkusza, prezes stowarzyszenia „Miasta Partnerskie”.

Przypomnijmy, że od 2006 roku, przy Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu aktywnie działa Olkuski Uniwersytet Trzeciego Wieku, a organizowane tam zajęcia i wykłady przyciągają coraz więcej chętnych. Poza tym w mieście działa od 2015 roku Olkuska Rada Seniorów. Z jej inicjatywy, w 2016 roku odbył się pierwszy Olkuski Dzień Seniora organizowany przez Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz oraz Olkuską Radę Seniorów. Od 2017 roku obchodom Olkuskiego Dnia Seniora towarzyszą „Senioralia”, czyli cykl ciekawych wydarzeń kulturalnych organizowanych przez seniorów.