Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

24 września 2022 r. kreatywnymi warsztatami z cyklu „Bajkowe soboty dla rodziny” zakończona została tegoroczna edycja projektu LETNIA BIBLIOTEKA, realizowanego od maja tego roku przez olkuską Bibliotekę, pod patronatem Pana Romana Piaśnika – Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz. Sponsorami projektu byli: PLAST-MET Automotive Systems Sp. z o.o. w Olkuszu, Fiber – INTERKONEKT – Paweł Barczyk, Tomasz Furman Sp. J. w Wolbromiu oraz Fundacja „Złoty Róg” w Olkuszu. Patronat medialny nad projektem objęły: Gazeta Olkuska i Przegląd Olkuski.

Celem projektu było poszerzenie oferty szczególnie dla osób, które nie są „oczywistymi” odbiorcami biblioteki, a także podkreślenie roli biblioteki jako naturalnego miejsca społecznego, wspierającego, bezpiecznego i przyjaznego; miejsca, w którym można się wiele nauczyć, odkryć swoje talenty, rozwijać pasje i zainteresowania. Celem projektu było również zwiększenie atrakcyjności turystycznej Olkusza, a co za tym idzie udziału mieszkańców Srebrnego Miasta i turystów w licznych wydarzeniach kulturalnych i edukacyjnych organizowanych przez olkuską Bibliotekę i niwelowanie barier dostępu.

W ramach projektu w animacyjno-kulturalnej przestrzeni miejskiej oraz przed Biblioteką odbywały się inspirowane literaturą i książką liczne wydarzenia przeznaczone dla szerokiego grona odbiorców. Utworzona została strefa ekowarsztatów, animacji i gier terenowych dla dzieci (w ramach projektów BAJKOWE SOBOTY DLA RODZINY, ZABAWY Z KSIĄŻKĄ i LATO W BIBLIOTECE) oraz strefa spotkań z książką dla dorosłych (w ramach projektu DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI). Ponadto na olkuskim Rynku odbyła się impreza plenerowa pod hasłem "Cały Olkusz czyta dzieciom", zorganizowana przez olkuską Bibliotekę w ramach XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom oraz wyjątkowy koncert poezji śpiewanej w wykonaniu znakomitego duetu Bolan/Dowgiałło.

Wydarzenia, które patronatem honorowym objął Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz, zorganizowane zostały w ramach projektu „III Olkuski Festiwal Literacki – u(MOC)nieni literaturą”
i dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących
z Funduszu Promocji Kultury.

Za wsparcie projektu LETNIA BIBLIOTEKA bardzo dziękujemy Panu Burmistrzowi Romanowi Piaśnikowi, Urzędowi Miasta i Gminy Olkusz oraz wszystkim Sponsorom.  Dzięki Państwa zaangażowaniu wielowymiarowe działania podjęte przez olkuską Książnicę sprawiły, że słowa „biblioteka” i „kultura” nabrały w letnim czasie szczególnego wymiaru.