Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

 

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu otrzymała wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie „Biblioteka dla środowiska i klimatu”.

Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu opisów dobrych praktyk (warsztatów, zajęć, projektów, rozwiązań organizacyjnych itp.), zrealizowanych dotychczas przez bibliotekę, których tematyka dotyczyła takich zagadnień, jak: ekologia, zrównoważony rozwój, ochrona środowiska, kryzys klimatyczny itp.

W uzasadnieniu Kapituły, która przyznała nagrodę czytamy: projekt „NA TROPIE BIORÓŻNORODNOŚCI, którego działania zostały wpisane na stałe w ofertę biblioteki, cykliczne warsztaty, piknik, sadzenie łąki kwietnej, krzewów i drzew miododajnych, budowanie hoteli dla owadów i domków dla jeży, owocna współpraca z burmistrzem i instytucjami miejskimi w zakresie proekologicznych działań dla mieszkańców”.

            Już niedługo książki przekazane jako nagrody, będą dostępne w naszych wypożyczalniach. Serdecznie zapraszamy.

W ubiegłym roku w olkuskiej Bibliotece wystartował autorski, ekologiczny projekt „Na tropie bioróżnorodności z olkuską Biblioteką”. Projekt realizowany był pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz oraz we współpracy z Wydziałem Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Komunalnymi Urzędu Miasta i Gminy Olkusz.

W ramach projektu prowadzone były działania informacyjno-edukacyjne skierowane do różnych grup wiekowych i społecznych, uświadamiające odbiorcom bezcenne korzyści, jakie czerpiemy z otaczającej przyrody i wzrostu poczucia odpowiedzialności za jej ochronę.

 

W ramach projektu podjęto następujące działania:

  • podczas cyklicznych zajęć „Bajkowe soboty dla Rodziny” zorganizowano twórcze eko –warsztaty, na których założono bioróżnorodną łąkę kwietną, a dodatkowo dzieci wykonały ekodoniczki i samodzielnie wysiały do nich nasionka „Nanołączki”
  • w przestrzeni wokół Biblioteki mali ekolodzy z opiekunami zamontowali profesjonalne domki dla jeży
  • postawione zostały domki dla dzikich zapylaczy, które stały się dla nich bezpiecznym schronieniem, a ponadto posadzono miododajne rośliny
  • w ramach Lata w Bibliotece na terenie Silver Parku w Olkuszu odbył się „Eko piknik”, czyli warsztaty z recyklingu i twórczego wykorzystania materiałów wtórnych

Na zakończenie ekologicznych działań zorganizowano konkurs „EKO-BOMBKA, czyli choinkowe cuda z recyklingu” a prace konkursowe ozdobiły biblioteczną choinkę i Bibliotekę.

W ramach projektu nawiązano współpracę z następującymi  instytucjami: Wydział Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Komunalnymi Urzędu Miasta i Gminy Olkusz, Fundacja Kwietna, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Stowarzyszenie MANKO – wydawca magazynu Ogólnopolski Głos Seniora oraz twórca programów Ogólnopolska Karta Seniora i Głos Seniora.

Projekt został wpisany na stałe do oferty edukacyjnej olkuskiej Biblioteki i będzie kontynuowany w kolejnych latach. W 2022 r. w projekcie wzięło udział ponad dwa tysiące osób.

Bardzo dziękujemy Panu Romanowi Piaśnikowi – Burmistrzowi Miasta i Gminy Olkusz za wsparcie ekologicznych działań olkuskiej Biblioteki oraz ufundowanie nagród i upominków dla uczestników projektu, instytucjom za owocną współpracę, a wszystkim mieszkańcom powiatu olkuskiego za liczny udział w projektowych wydarzeniach.