Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Prawie trzydzieści osób zwiedzało w sobotnie (11 marca) popołudnie olkuską bazylikę podczas bezpłatnego spaceru historycznego „Zagadki malowideł ściennych  w olkuskim kościele św. Andrzeja”, jaki odbył się w ramach akcji „Olkuskie Spacery Historyczne 2023”. Spacer został zorganizowany przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu oraz parafię św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu.

Uczestnicy spaceru, których oprowadzali Agnieszka Lis, przewodniczka jurajska oraz historyk Jacek Sypień – pracownik Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu zapoznali się z postacią prof. Józefa Dutkiewicza (1903 – 1968). Od 1960 roku kierował pracami przy odkryciu i konserwacji zabytkowych polichromii w olkuskim kościele. Zginął tragicznie 7 września 1968 roku w wyniku upadku z rusztowania w olkuskim kościele. Fakt ten upamiętnia tablica w prezbiterium olkuskiej świątyni.

Grupa osób zwiedza kościół

Podczas zwiedzania można było dowiedzieć się i zobaczyć na archiwalnych fotografiach, jak wcześniej wyglądało wnętrze olkuskiej świątyni. Przewodnicy opowiedzieli historię odkrycia i konserwacji zabytkowych polichromii w prezbiterium i kaplicy św. Anny. Duże zainteresowanie budziła opowieść o niezwykłych malowidłach zdobiących filary nawy głównej. Nie wszyscy wiedzą, że widniejący na wschodniej ścianie prezbiterium herb Olkusza z 1592 roku jest najstarszym, barwnym wizerunkiem herbu naszego miasta. Uczestnicy spaceru, wśród których nie zabrakło turystów z Małopolski i Śląska otrzymali ulotki o historii i zabytkach olkuskiego kościoła opracowane i wydane przez olkuski magistrat.

Grupa osób zwiedza kościół

Bezpłatny spacer odbywał się w ramach akcji  „Olkuskie Spacery Historyczne 2023”. Jego organizatorem był Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu oraz parafia św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu. Patronat medialny: Przegląd Olkuski i Gazeta Olkuska.

Grupa osób zwiedza kosciół