Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

W wypełnionej po brzegi sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu burmistrz Roman Piaśnik wręczył statuetki Olkuskiej Nagrody Artystycznej za 2022 rok. Jej laureatami zostali: Grażyna Praszelik-Kocjan, Anna Szarek-Dudek oraz Marcin Styczeń. Uroczysta gala była okazją do złożenia im życzeń i gratulacji.

ONA

- Albert Einstein powiedział kiedyś, że „wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona”. W taki sposób ten wybitny naukowiec zwrócił uwagę całego świata na to, jak ważna jest kreatywność, mająca swoje źródło w wyobraźni. To właśnie ludzie kreatywni tworzą najlepszą sztukę i są utalentowanymi artystami. Z kolei artyści swoimi pracami poruszają najdelikatniejsze struny naszej duszy. Pokazują piękno, pogłębiają naszą wrażliwość i sprawiają, że stajemy się coraz lepsi. Dzieła sztuki towarzyszą nam w chwilach największych radości i prawdziwych smutków. Dlatego tak ważne jest, byśmy kochali naszych artystów! – mówił Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

ONA

Uchwałę Kapituły ONA zaprezentował jej przewodniczący – wiceburmistrz Marcin Wiercioch.

ONA

W kategorii za całokształt twórczości Kapituła Nagrody wyróżniła Grażynę Praszelik-Kocjan – wieloletnią dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu, która w ramach swojej działalności koordynowała i aktywnie opracowywała scenariusze i koncepcje imprez kulturalnych, organizowanych w Gminie Olkusz, a także powstania lub rewitalizacji znanych dziś obiektów, takich jak Centrum Kultury, Zamek Rabsztyn, czy sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury.

Z jej inicjatywy, jako członka założyciela, powstało Stowarzyszenie na rzecz Historycznych Organów Hansa Hummla, była także aktywnym członkiem międzynarodowego Sensorgan Project, mającego na celu otoczenie ochroną zabytkowych organów.

Została odznaczona m.in. Odznaką Honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej, przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

ONA

W kategorii animatora kultury Olkuską Nagrodę Artystyczną otrzymała Anna Szarek-Dudek – od wczesnego dzieciństwa związana ze sceną Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu, co nie pozostało bez wpływu na jej wybory dotyczące kierunku kształcenia i życia zawodowego. Ukończyła bowiem Szkołę Wokalno-Aktorską w Krakowie oraz Akademię Świętokrzyską w zakresie Sztuki Muzycznej.

Od lat zajmuje się aktywizowaniem lokalnych artystów w świetlicach Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu. Prowadzone przez nią zespoły uczestniczyły w wielu inicjatywach lokalnych oraz ogólnopolskich, takich jak Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek im. Szwarlika, Teatralia, czy – wspólnie z Czesławem Mozilem i Grajkami Przyszłości – projekt „Kiedyś to były święta”.

Z pasją i zaangażowaniem pracuje na rzecz propagowania kultury na Ziemi Olkuskiej.

ONA

W kategorii młody twórca Nagrodę zdobył Marcin Styczeń – wokalista, gitarzysta, kompozytor, autor tekstów, dziennikarz i lektor. W Olkuszu założył swój pierwszy zespół Forte, z którym zdobywał nagrody na festiwalach piosenki studenckiej, poetyckiej oraz turystycznej.

Od swojego debiutu w 1994 roku w plebiscycie młodych talentów Polskiego Radia Katowice „Chcę być gwiazdą” zdobywał szereg nagród i wyróżnień na ogólnopolskich konkursach i festiwalach. W 2005 roku założył własną Agencję Artystyczną SM-ART., której dorobek artystyczny to już 11 płyt. Książka z płytą „Duchy Poetów” była nominowana do nagrody Srebrnego Kałamarza 2013, a płyta „Golgota Jasnogórska” otrzymała Feniksa 2014.

Był gospodarzem telewizyjnego Magazynu (Pro)rodzinnego „Niedzielnik”, a także pracował przy produkcji programu „Między ziemią a niebem” emitowanego w TVP 1. W Radiu Warszawa pełnił rolę kierownika muzycznego i prowadził audycję „Muzyka z duszą”. Od 2021 roku jest gospodarzem autorskiej audycji „Każesz mi śpiewać” w Radiu dla Ciebie.

Pracuje jako lektor, a jego głos można usłyszeć w wielu reklamach i programach telewizyjnych.

ONA

W tle najważniejszych wydarzeń, związanych z wręczeniem laureatom Olkuskiej Nagrody Artystycznej, z dużym zaangażowaniem pracował Jacek Majcherkiewicz, który wykonał karykatury wyróżnionych artystów. Będą one oryginalną pamiątką tego wyjątkowego wieczoru. Dopełnieniem cudownej gali był występ duetu w składzie Arkadiusz Zgoda i Przemysław Łamacz, który zaprezentowali program o tytule „Gdzie się podziały tamte prywatki”.

ONA

Naszym artystom raz jeszcze składamy gratulacje i oczekujemy kolejnej edycji Olkuskiej Nagrody Artystycznej.

Więcej zdjęć na naszym profilu na facebooku tutaj.