Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Już w najbliższą sobotę 22 kwietnia, nasze miasto będzie gospodarzem PZLA Mistrzostw Polski w biegu na 10 000 metrów. Na bieżni lekkoatletycznej Stadionu OSW Czarna Góra o medale powalczą najlepsi biegacze z całego kraju. Udział w imprezie zapowiedziała czołówka polskich biegaczy, bowiem właśnie w Olkuszu będzie można uzyskać minima czasowe na zbliżające się Mistrzostwa Europy. Początek Mistrzostw Polski zaplanowano na godz. 15:00. Kwadrans wcześniej odbędzie się uroczyste otwarcie imprezy.

Jako pierwsi na bieżni olkuskiego stadionu pojawią się mężczyźni, a następnie do walki o medale przystąpią panie. Łącznie odbędzie się pięć biegowych serii, po 45 minut każda. Ceremonie dekoracji na płycie głównej stadionu rozpoczną się o godz. 20:00.

Plakat zapowiadający zawody

Wydarzeniem towarzyszącym będzie piąta edycja Memoriału im. Czesławy Mentlewicz. Biegowe zmagania najmłodszych adeptów lekkiej atletyki, to stały punkt imprezy upamiętniającej postać zasłużonej zawodniczki, trenerki i wychowawczyni młodego pokolenia sportowców. Biegi najmłodszych rozpoczną się o godzinie 13.00. 

Czesława Mentewicz (1956 – 2018) w życiu zawodowym była związana z olkuskim Zespołem Szkół Nr 3 w Olkuszu, a w życiu sportowym z Ludowym Klubem Sportowym „Kłos” w Olkuszu. Była  wielokrotną medalistką Mistrzostw Polski i reprezentantką kadry narodowej na międzynarodowych zawodach.  Startowała w Mistrzostwach Świata w Japonii i Mistrzostwach Świata w Biegach Górskich w Szkocji. Brała także udział w Pucharze Świata w Maratonie, który był rozgrywany w Hiroszimie i Pucharze Europy w Rzymie w 1985 roku. Po zakończeniu kariery zawodniczej została trenerem LKS „Kłos” i poświęciła się wychowaniu młodych, olkuskich biegaczy.

Plakat zapowiadający zawody

Kierownictwo nad PZLA Mistrzostwami Polski w biegu na 10 000 metrów: Polski Związek Lekkiej Atletyki. Organizatorzy lokalni: Miasto i Gmina Olkusz, Ludowy Klub Sportowy „Kłos” Olkusz, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu. Honorowy Patronat nad zawodami objęli: Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski oraz Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.