Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

W czwartek 4 maja na olkuskim Starym Cmentarzu odbędą się uroczystości upamiętniające 160 rocznicę śmierci pułkownika Francesco Nullo. Do udziału w uroczystościach zapraszają Tradycyjny Oddział C. i K. Regimentu Artylerii Fortecznej No. 2 barona Edwarda von Beschi - Twierdza Kraków oraz Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik.

Uroczystości w asyście wojskowej i przy udziale pocztów sztandarowych rozpoczynają się o godzinie 11.00 pod grobem pułkownika Francesco Nullo. Po przybliżeniu postaci bohaterskiego Włocha zostanie odczytany apel poległych, a po salwie honorowej nastąpi złożenie wieńców i kwiatów na grobie płk. Francesco Nullo oraz oficjalne przemówienia. Całość zakończy program artystyczny, czyli wiązanka pieśni powstańczych w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 4 im. Francesco Nullo w Olkuszu. Warto dodać, że wartę honorową przy grobie płk. Francesco Nullo będą pełnili żołnierze z Oddziału Żandarmerii Wojskowej w Krakowie im. płk. Francesco Nullo oraz Tradycyjnego Oddziału C. i K. Regimentu Artylerii Fortecznej No. 2 barona Edwarda von Beschi – Twierdza Kraków w mundurach „Garibaldczyków” płk Francesco Nullo. Wojskowa asysta honorowa zostanie wystawiona przez 16 Batalion Powietrznodesantowy z Krakowa, a w uroczystości uświetni Orkiestra Wojskowa z Bytomia.

- Powstanie styczniowe, które było największym i najdłużej trwającym zrywem niepodległościowym w dziejach Polski, do dziś stanowi świadectwo nieujarzmionej siły wolności. Choć powstanie zakończyło się klęską, to przesłanie „Gloria victis! – Chwała zwyciężonym!” dawało nadzieję kolejnym pokoleniom walczącym o wolność Polski. Musimy pamiętać, że „Za wolność naszą i waszą” walczyli także reprezentanci innych narodów, w tym Włosi, jak pułkownik Francesco Nullo, który oddał życie za wolność Polski. Jesteśmy winni im pamięć. Dlatego serdecznie zapraszam do udziału w uroczystościach. – mówi Roman Piaśnik, Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.

W tym roku zaplanowano cały szereg wydarzeń towarzyszących obchodom 160 rocznicy śmierci płk. Francesco Nullo organizowanych przez Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu wspólnie z partnerami. Wydarzenia są różnorodne i skierowane do różnych grup odbiorców. Już w piątek 5 maja będzie można wziąć udział w bezpłatnym spacerze historycznym po Starym Cmentarzu zatytułowanym „Śladami powstańców na Starym Cmentarzu”. Uczestnicy spaceru oprowadzani przez historyka – regionalistę odwiedzą nie tylko groby płk. Francesco Nullo, Władysława Romera oraz Ignacego Żelechowskiego ps. Julian, którzy zginęli w bitwie pod Krzykawką, ale także uczestników powstania listopadowego. Spacer odbywa się w ramach akcji „Olkuskie Spacery Historyczne 2023” organizowanej przez olkuski magistrat we współpracy z partnerami.

plakat z grobem i samochodami

Warto wybrać się w sobotę, 6 maja na olkuski Rynek, gdzie od godz. 10.00 do 12.30 będzie można podziwiać zabytkowe samochody biorące udział w II Majówce Patriotycznej z okazji 160 rocznicy śmierci płk. Francesco Nullo organizowanej przez krakowską Europejską Asocjację Automobilerów, a także sprzęt olkuskiej Ochotniczej Straży Pożarnej. Zabytkowe auta będzie można tego dnia oglądać także w Rabsztynie od godziny 16.00 do 18.00 na parkingu obok restauracji „Podzamcze”. Wydarzenie nawiązuje do rajdu automobilowego z Bergamo do Olkusza, jaki w czerwcu 1931 roku zorganizował Klub automobilowy z Bergamo – rodzinnego miasta Francesco Nullo. Podczas pobytu w Olkuszu i Rabsztynie członkowie krakowskiego stowarzyszenia chętnie podzielą się swymi doświadczeniami z olkuskimi pasjonatami automobilizmu. Organizatorem Majówki jest krakowska Europejska Asocjacja Automobilerów, współorganizatorami: Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu oraz Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, a partnerami Ochotnicza Straż Pożarna w Olkuszu oraz Restauracja Zajazd „Podzamcze” w Rabsztynie.

Z kolei w piątek 12 maja olkuska Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza o godz. 17.00 na sesję popularnonaukową „Gloria Victis – 160 rocznica powstania styczniowego na ziemi olkuskiej”. Wykład zatytułowany „Powstanie Styczniowe na ziemi olkuskiej” wygłosi prof. dr hab. Dariusz Nawrot z Uniwersytetu Śląskiego. Następnie dr Mateusz Kamionka z Akademii Nauk Stosowanych im. Józefa Gołuchowskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz dr Maksym Potapenko z Niżyńskiego Uniwersytetu Państwowego im. Gogola wygłoszą wykład „Andrej Potebnia – bohater dwóch narodów”. Na zakończenie, Jacek Sypień, redaktor naczelny czasopisma „Ilcusiana” wygłosi wykład „Pamięć Francesco Nullo i bohaterów powstania styczniowego na ziemi olkuskiej”. Sesji popularnonaukowej będzie towarzyszyła wystawa planszowa poświęcona temu ostatniemu zagadnieniu. Organizatorem sesji pod honorowym patronatem Romana Piaśnika Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz jest Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu, a patronami honorowymi i partnerami: Uniwersytet Jagielloński, Instytut Zagłębia Dąbrowskiego oraz Sumski Uniwersytet Państwowy.

plakat sesji naukowej

Organizatorem uroczystości upamiętniających 160 rocznicę śmierci pułkownika Francesco Nullo jest Tradycyjny Oddział C. i K. Regimentu Artylerii Fortecznej No. 2 barona Edwarda von Beschi - Twierdza Kraków oraz Roman Piaśnik Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz.  Partnerami wydarzenia są: Szkoła Podstawowa nr 4 im. Francesco Nullo w Olkuszu, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu, Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu, Europejska Asocjacja Automobilerów, Straż Miejska w Olkuszu, Bractwo Kopackie i Olkusz.tv.