Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

 

W związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej informacjami o kolejnych potwierdzonych przypadkach zakażenia bakterią Legionella pneumophila – także w województwie małopolskim – burmistrz Roman Piaśnik informuje, że na terenie Gminy Olkusz używanie wody dostarczanej przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. do celów sanitarnych oraz spożywczych jest bezpieczne. Jednocześnie na początku tygodnia burmistrz odbył spotkanie z zarządem Wodociągów oraz przedstawicielem Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olkuszu, by ustalić, czy istnieje potrzeba podjęcia prewencyjnych działań w celu zminimalizowania zagrożenia bakterią w budynkach użyteczności publicznej oraz wśród Mieszkańców.

 

- Bakteria legionelozy występuje w wodzie i w mokrej glebie w sposób naturalny. Dopiero jej wysokie stężenie jest groźne dla człowieka. Badania naszej wody potwierdzają, że jest ona bezpieczna dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Warto jednak zadbać o to, by bakteria nie rozwijała się niezależnie w sieciach wewnętrznych, czyli np. w domach. Dlatego zachęcam naszych Mieszkańców, by zapoznali się z oficjalnie dostępnymi informacjami na temat legionelozy, bo wkrótce na temat może pojawić się wiele niedomówień, które będą wzbudzały niepotrzebną panikę – mówi Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

Szybka reakcja burmistrza Romana Piaśnika na pojawiające się doniesienia o zakażeniach bakterią legionelli na terenie kraju ma charakter prewencyjny. Jednostki organizacyjne Gminy Olkusz zostały bowiem poinformowane o działaniach, jakie należy przeprowadzić, by zminimalizować zagrożenie rozmnażania bakterii w wewnętrznych sieciach.

 

Warto wiedzieć, czym jest Legionella pneumophila i jakie warunki sprzyjają rozwojowi kolonii tej bakterii. Główny Inspektorat Sanitarny przekazał do publicznej wiadomości najważniejsze informacje o legionelozie oraz rekomendowanych środkach zaradczych:

Jaką chorobą jest legioneloza

Legioneloza to choroba układu oddechowego. Jest chorobą zakaźną, ale nie zaraźliwą. Wywołują ją bakterie Legionella, które występują w wodzie i rozmnażają się w temperaturze 20-50 stopni Celsjusza.

Jak można się zakazić

Legioneloza nie przenosi się z człowieka na człowieka. Stanowi zagrożenie dla ludzi jedynie, gdy dostanie się do dróg oddechowych. Do zakażenia może dochodzić poprzez wdychanie powietrza, w którym znajduje się aerozol skażonej bakteriami wody (mgła wodna powstała w wyniku rozprysku wody).

Legionella nie przenosi się drogą pokarmową, tzn. nie jest dla nas niebezpieczna, gdy trafi do układu pokarmowego wraz z wypitą wodą.

Leczenie zakażenia legionellą

Większość przypadków legionelozy można wyleczyć za pomocą antybiotyków. Ciężki przebieg choroby najczęściej dotyczy osób starszych, z obniżoną odpornością i przewlekłymi chorobami płuc, a także palaczy.

Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia

Regularnie czyść i dezynfekuj urządzenia natryskowe w domu (głowice prysznicowe, nawilżacze powietrza, wanny z hydromasażem), zgodnie z zaleceniami producenta. Po nieużywaniu kranu ponad 2 tygodnie odkręć wodę na przynajmniej 2 minuty zanim zaczniesz z niej korzystać.

Okresowo opróżniaj i przepłukuj urządzenia grzewcze, zgodnie z zaleceniami producenta, aby zredukować osiadające na dnie i ściankach zanieczyszczenia. Jeżeli możesz, zachowaj temperaturę wody w urządzeniach grzewczych na poziomie 60°C. Temperatura powyżej tej wartości szybko zabija bakterie legionelli.