Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Artykuły:

Uroczyście oraz bardzo radośnie rozpoczęły się obchody jubileuszowe 70-lecia Szkoły Podstawowej w Gorenicach, połączone z oficjalnym ślubowaniem pierwszoklasistów i włączeniem ich w poczet uczniów. W tak niezwykłej okazji nie brakowało życzeń oraz wspomnień z początków Szkoły, która od dziesięcioleci edukuje mieszkańców Gorenic.

Immatrykulacja, czyli uroczyste przyjęcie studentów pierwszego roku w murach uczelni, dla młodych adeptów nauki zawsze jest przeżyciem niezwykłym. W tym dniu to oni są w centrum uwagi. Nie inaczej było w Olkuszu, gdzie 15 października studenci zamiejscowego wydziału Akademii WSB oficjalnie rozpoczęli naukę. Życzenia wielu sukcesów naukowych składały władze uczelni oraz gospodarz Olkusza Burmistrz Roman Piaśnik.

Nie tylko początek roku szkolnego jest ważnym wydarzeniem w życiu każdej szkoły. Niedługo potem do grona uczniów oficjalnie przyjmowani są najmłodsze dzieci. Uroczyste przyjęcie w poczet uczniów Szkoły Podstawowej Nr 1 w Olkuszu w dniu 11 października 2022 roku miało niezwykły charakter – towarzyszyło mu spotkanie w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu z partnerami realizowanego przez SP1 projektu Erasmus+.

30 września 2022 r. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu po raz pierwszy wzięła udział w Ogólnopolskiej NOCY BIBLIOTEK pod hasłem „TO SIĘ MUSI POWIEŚĆ - Kreatywnie i aktywnie, czyli z literaturą od kuchni”.  Honorowy patronat nad imprezą objął Burmistrz Miasta i Gminy w Olkuszu.

Zespół Szkolno-Przedszkolny Integracyjny Nr 1 w Olkuszu był gospodarzem miejsko-gminnych obchodów Dnia Edukacji Narodowej, tradycyjnie obchodzonych 14 października. Dzień Nauczyciela był znakomitą okazją do skierowania serdecznych życzeń pod adresem nauczycieli oraz wszystkich osób związanych z edukacją.

7 października w Bazylice Mniejszej pw. Św. Andrzeja Apostoła w Olkuszu rozpoczęły się koncertem inauguracyjnym XXIII Międzynarodowe Olkuskie Dni Muzyki Organowej i Kameralnej pod patronatem Romana Piaśnika, Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz, który dokonał również ich oficjalnego otwarcia.

Gmina Olkusz przygotowała plan dystrybucji tabletek z jodkiem potasu na wypadek wystąpienia zdarzenia radiacyjnego. Dystrybucja tabletek z jodkiem potasu w przypadku wystąpienia zdarzenia radiacyjnego będzie odbywać się w specjalnych punktach zlokalizowanych w obiektach użyteczności publicznej.

 Obecnie na terenie naszego kraju nie występuje żadne zagrożenie radiacyjne, dlatego też działania podejmowane przez naszą gminę mają charakter prewencyjny.

Należy pamiętać, że przyjmowanie tabletek jodku potasu na własną rękę, w sytuacji gdy nie występuje zagrożenie radiacyjne, w żaden sposób nie chroni przed ewentualnymi skutkami katastrofy nuklearnej w przyszłości. Przyjmowanie jodku potasu w sytuacji, gdy nie występuje taka konieczność, jest odradzane przez lekarzy i specjalistów, a także może prowadzić do powikłań w przyszłości. W razie wątpliwości co do stanu swego zdrowia, przed przyjęciem jodku potasu należy zasięgnąć opinii lekarza.

Punkty, w których w przypadku wystąpienia zagrożenia radiacyjnego będzie odbywać się dystrybucja jodku potasu, zostaną zlokalizowane w obiektach użyteczności publicznej. W załączniku znajdują się szczegółowe zasady dystrybucji tabletek z jodkiem potasu oraz adresy punktów dystrybucji preparatu

W przypadku wystąpienia zagrożenia radiacyjnego Gmina Olkusz będzie informować o konieczności udania się do punktów dystrybucyjnych za pomocą miejskich mediów oraz dźwiękowych sygnałów alarmowych emitowanych przez pojazdy jednostek OSP.

Zasady dystrybucji tabletek z jodkiem potasu oraz adresy punktów dystrybucji preparatu - informacja dla Mieszkańców Miasta i Gminy Olkusz

Profilaktyka jodowa - broszura informacyjna

 

6 października w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2022/2023 Olkuskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku działającego przy MOK.

 

Dni Muzyki Organowej

Szanowni Państwo, Mieszkańcy Miasta i Gminy Olkusz!

W ostatnim czasie podjęliśmy trudną decyzję o ograniczeniu zużycia energii elektrycznej w naszej gminie. Niestety, obecne i prognozowane ceny prądu dla samorządów są horrendalnie wysokie. Wystarczy wspomnieć, że w 2021 roku Gmina Olkusz płaciła 27 groszy netto za 1 kWh, w tym roku jest to już 1,02 zł, a prognoza na przyszły rok wskazuje 1,74 zł netto za 1 kWh, czyli 644% więcej niż w 2021 roku! Żaden budżet nie jest w stanie udźwignąć tak gwałtownego wzrostu cen, dlatego w miastach całego kraju oświetlenie uliczne jest wyłączane.

Zdaję sobie sprawę, że jest to duża uciążliwość, dlatego podjąłem decyzję, by w naszej gminie całkowite wyłączenie oświetlenia nastąpiło dopiero w godzinach 23:00-5:00, gdy już niewielu Mieszkańców porusza się po gminnych ulicach. Ponadto w wielu miejscach do godziny 23:00 oświetlenie uliczne pozostaje włączone w ograniczonym zakresie; załączanych jest około 50% lamp. Podjąłem również decyzję o rezygnacji z uruchamiania iluminacji świątecznej.

Dochodzą do mnie informacje o tym, że czasem obserwują Państwo włączone oświetlenie uliczne w ciągu dnia. Taka sytuacja oznacza trwające prace polegające na diagnozie i usuwaniu istniejącej awarii. Sporadycznie występują również sytuacje rozprogramowania zegara, co skutkuje załączeniem oświetlenia w ciągu dnia – tego typu zdarzenia mogą Państwo zgłaszać pod numerem telefonu 32 626 01 57 lub 991.

Systematycznie wymieniamy oświetlenie uliczne na energooszczędne oprawy LEDowe. Kilka lamp LEDowych zużywa tyle energii, co jedna „stara” lampa sodowa. Energooszczędne oświetlenie instalowane jest także przy nowych inwestycjach oraz w czasie remontów istniejących ulic. Prowadzimy również negocjacje z Tauronem w sprawie wymiany źródeł światła na LED wszystkich należących do nich opraw.

Są samorządowcy, którzy próbują udawać, że problemu nie ma, a gigantyczny wzrost kosztów – chcąc stwarzać dobre wrażenie – pokrywają zaciągając kredyty na realizację wydatków bieżących, w tym koszty energii elektrycznej czy obsługę poprzednich długów. Rosnące od miesięcy stopy procentowe oznaczają, że dziś nowe kredyty są coraz droższe, dlatego dokładam starań, by nie obarczać Gminy Olkusz tego typu zobowiązaniami. Wysokie raty kredytów obciążyłyby przecież Państwa – Mieszkańców Miasta i Gminy Olkusz.

Szanowni Państwo,

W ostatnich miesiącach doświadczamy konsekwencji galopującej inflacji – rosnących cen paliw, energii elektrycznej, czy produktów na sklepowych półkach. Są to bardzo dotkliwe wzrosty dla skromnych budżetów domowych, sięgające nawet kilkudziesięciu procent.  Dla samorządów te wzrosty są jeszcze wyższe, jak w przypadku prądu. Mam szczerą nadzieję, że rząd wypracuje skuteczne rozwiązania, pozwalające nam wszystkim – zarówno w budżetach domowych, jak również w ramach wydatków samorządowych – żyć bez konieczności wprowadzania tak trudnych ograniczeń.

Zanim to jednak nastąpi proszę Państwa o zrozumienie dla zaistniałej sytuacji.

Z serdecznymi pozdrowieniami

Roman Piaśnik

Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz

W Parku Miejskim im. Gen. Stefana Buchowieckiego stanął maszt flagowy wykonany w ramach rządowego projektu „Pod biało-czerwoną

 29 września 2022 r. w olkuskiej Bibliotece odbyła się I edycja Powiatowego Konkursu Literackiego „Z polszczyzną za pan brat” o Srebrne Pióro Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz, przeznaczonego dla uczniów klas szóstych i siódmych szkół podstawowych z powiatu olkuskiego.