Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Artykuły:

We wtorek 24 maja w Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Olkuszu odbyły się obchody Dnia Strażaka, połączone z jubileuszem 30-lecia istnienia PSP. Po tylu latach pracy na emeryturę odszedł dotychczasowy komendant jednostki st. bryg. Zbigniew Wrzesień. Obowiązki komendanta będzie pełnił bryg. Michał Polak. Życzenia z tej okazji od całej społeczności Olkuszan przekazał burmistrz Roman Piaśnik.

Przed 80 laty niemieccy okupanci zamordowali niemal całą społeczność żydowskich mieszkańców Olkusza. Aby oddać im hołd, w dniach 7 – 15 czerwca władze Olkusza, we współpracy z partnerami, organizują obchody upamiętniające 80. rocznicę zagłady olkuskich Żydów.

W tym roku kontynuowana jest akcja, polegająca na okazaniu wspólnej troski o estetykę swojej najbliższej okolicy. Od marca Mieszkańcy i instytucje organizują lokalne działania, polegające na sprzątaniu lasów i innych terenów zielonych, a Gmina Olkusz zapewnia bezpłatny odbiór zebranych odpadów i rękawice dla uczestników akcji. Kulminacją będzie wspólne sprzątanie jednego miejsca, do którego zaproszeni są wszyscy chętni. 19 maja 2022 roku o godzinie 16:00 spotkajmy się przy wejściu do przejścia podziemnego przy południowej obwodnicy Olkusza.

Życzenia Dzień Strażaka

Dobiegła końca tegoroczna edycja akcji, polegającej na okazaniu wspólnej troski o estetykę najbliższej okolicy. Z lasów, wspólnych skwerów, czy z kanałów rzecznych Baby i Witeradówki zebrano blisko 1,5 tony odpadów, które zostały już zebrane. W akcję włączyło się wielu mieszkańców oraz lokalnych instytucji.

21 maja 2022 roku na olkuskim rynku odbędą się obchody Święta 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej połączone z uroczystą przysięgą wojskową żołnierzy OT, organizowane przez Wojewodę Małopolskiego oraz Dowódcę 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
W programie:
➡️ uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy OT;
➡️ pokaz musztry paradnej w wykonaniu uczniów klas mundurowych;
➡️ defilada pododdziałów 11 Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej;
➡️ pokaz sprzętu służb mundurowych;
➡️ gry i zabawy dla dzieci;
➡️ grochówka żołnierska.
Nie zabraknie również naszego stoiska promocyjnego 
W związku z organizacją uroczystości nastąpi całkowite wyłączenie z ruchu samochodowego w obrębie rynku i przylegających ulic w dniach 20-21 maja 2022 roku.
 

Nie żałował nikt, kto ostatniego dnia kwietnia – w wigilię majówki – zdecydował się przybyć do zamku Rabsztyn, by wspólnie świętować rozpoczynający się sezon turystyczny. Atrakcji dla wszystkich grup wiekowych nie brakowało, a sygnał do rozpoczęcia zabawy wystrzałem armatnim dał Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

Rok temu, 21 maja, Podziemny Olkusz otworzył swoje podwoje. Bardzo szybko stał się atrakcją turystyczną znaną w Polsce. Ciekawa i znakomicie zaprojektowana trasa multimedialna zachwyca turystów, którzy deklarują chęć powrotu w to niezwykłe miejsce.

Z okazji przypadającego w dniu 8 maja święta Bibliotekarza i Bibliotek składamy Państwu najserdeczniejsze życzenia.

 

Już niebawem – w pierwszy weekend czerwca – odbędą się Dni Olkusza 2022. Po długiej przerwie Święto Srebra uświetnią swoimi wystąpieniami znakomite gwiazdy: Lady Pank, Roksana Węgiel, Sebastian Riedel & CREE oraz zespół GRA-MY. Do wspólnego ruchu publiczność zagrzeje natomiast Lenka Klimentova. Nie braknie również atrakcji towarzyszących, m.in. występów lokalnych artystów, korowodu ulicami miasta, wesołego miasteczka, czy pokazu świateł i laserów.

5 maja w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu odbyły się obchody jubileuszu 60-lecia istnienia Szkoły Podstawowej Nr 4. Zgromadzeni na uroczystości chętnie dzielili się swoimi wspomnieniami z życia szkoły, a życzenia z okazji okrągłej rocznicy złożył burmistrz Roman Piaśnik. Pamiętano również o płk. Francesco Nullo, którego 159. rocznica śmierci przypadała w dniu obchodów.

1 maja o godz. 10:00 Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Olkuszu oraz Sołtys Sieniczna zapraszają na XXX Rodzinny Rajd po Olkuskich Szlakach Rowerowych oraz marsz Nordic Walking.  Start i meta rajdu otwierającego sezon rowerowy 2022 znajduje się przy Szkole Podstawowej w Sienicznie.