Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Artykuły:

Dobiegły końca prace, polegające na przebudowie ul. Chopina. Nierówną i już zniszczoną nawierzchnię asfaltową zastąpiła estetyczna i bezpieczna nawierzchnia z kostki. Wartość inwestycji to blisko 585 tys. złotych.

 

Zaproszenie do udziału w konsultacjach społecznych Strategii Rozwoju

 

Zgodnie z zarządzeniem nr 0050.2440.2022 Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz z dnia 13.04.2022 ogłoszone zostają konsultacje społeczne. Przedmiotem konsultacji jest projekt dokumentu Strategii Rozwoju Gminy Olkusz na lata 2023-2033, w którym wskazano kierunki oraz cele strategiczne określające rozwój gminy w ciągu najbliższych lat.

Projekt Strategii podlega konsultacjom z m.in. sąsiednimi gminami i ich związkami, lokalnymi partnerami społecznymi i gospodarczymi, a także mieszkańcami gminy, zgodnie z zapisami ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (Dz. U. z 2021 r. poz. 1057).

Celem konsultacji jest umożliwienie mieszkańcom oraz pozostałym interesariuszom złożenie uwag dotyczących projektu dokumentu. Przesłane uwagi pozwolą na poznanie opinii oraz oceny, a dzięki temu wprowadzenie do dokumentu ewentualnych korekt.

Zachęcamy do aktywnego udziału i składania opinii oraz uwag w formie pisemnej oraz za pomocą środków komunikacji elektronicznej, jednocześnie dziękujemy za aktywny udział w ankietyzacji.

Uwagi i opinie do projektu Strategii można składać do dnia 24 maja 2022 r. w następujący sposób :

1) pisemnie za pomocą formularza (załącznik nr 1) opublikowanego na stronie internetowej gminy www.umig.olkusz.pl wraz z projektem Strategii (załącznik nr 2) oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu, a także dostępnego do pobrania w postaci papierowej w Urzędzie Miasta i Gminy w Olkuszu (Rynek 1, 32-300 Olkusz) na dzienniku podawczym:

  • w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu, ul. Rynek 1, 32-300 Olkusz (dziennik podawczy, Biuro ds. Koordynacji Funduszy Unii Europejskiej)
  • pocztą na adres Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu, ul. Rynek 1, 32-300 Olkusz (decyduje data wpływu do Urzędu),

2) elektronicznie w następujący sposób:

  • poprzez elektroniczny formularz konsultacji społecznych (Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Gospodraczych DELTA PARTNER) https://ankieta.deltapartner.org.pl/konsultacje_sr_olkusz
  • poprzez system ePUAP, adres skrytki Miasta i Gminy Olkusz e-PUAP: /il751m3lrx/skrytka (decyduje data wpływu do Urzędu),
  • za pomocą poczty elektronicznej na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

Konsultacje potrwają od 19.04.2022 r. do 24.05.2022 r.

Sprawozdanie wraz z odniesieniem do przesłanych uwag zostanie udostępnione na stronie internetowej gminy oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu, nie później niż w ciągu 30 dni od dnia zakończenia konsultacji.

 

 

Zał. 1_Formularz_konsultacji

 

Zał. 2_Strategia Rozwoju Gminy Olkusz 2023-2033

 

20 kwietnia uczniowie olkuskich szkół wyruszą w niecodzienną podróż do świata ekologii. Czy smog można zamknąć w słoiku? Co to jest dwutlenek węgla?
Jak prezentują się elektryczne śmieci jako dzieła sztuki? A może już pora na recyklingowy szach mat? W ramach zajęć edukacyjnych pt. Olkusz dba o dobry klimat, uczniowie zobaczą jak łatwo jest być eko. Dodatkowo, w Centrum Kultury, mieszkańcy Olkusza będą mogli zobaczyć wystawę Beeżuterii oraz Ogrodów w Szkle z elektrośmieci. Edukacja ekologiczna realizowana jest w ramach projektu Elektryczne Śmieci przez Urząd Miasta
i Gminy Olkusz, Fundację Odzyskaj Środowisko oraz organizację odzysku AURAEKO we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury.

Dobiegł końca pierwszy etap przebudowy ul. Kpt. Hardego w Olkuszu. To jedna z wielu inwestycji drogowych, realizowanych obecnie w Gminie Olkusz. Zakończona przebudowa placu przed Szkołą Podstawową Nr 3 w Olkuszu o wartości 465 tys. złotych to wstęp do dalszej przebudowy tej ulicy.

Piękna zima za oknem, sala widowiskowa Miejskiego Ośrodka Kultury w Olkuszu wypełniona po brzegi przez entuzjastów olkuskiej kultury, niezapomniany koncert i niezliczone życzenia oraz gratulacje – w tak niecodziennych okolicznościach burmistrz Roman Piaśnik wręczył statuetki Olkuskiej Nagrody Artystycznej za rok 2021 trzem laureatom: Maciejowi Semli, Annie Brandegger – Miśków oraz Jonaszowi Jochemczykowi.

Życzenia

Dzisiaj obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej — święto państwowe obchodzone co roku 13 kwietnia, uchwalone w 2007 roku przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. Z tej okazji, pod pomnikiem Pieta Katyńska na olkuskim Starym Cmentarzu, zapłonął dzisiaj znicz – dowód symbolicznej pamięci olkuszan o zamordowanych.

30 marca w Operze Krakowskiej odbyła się Gala Fundusze z Kulturą, w czasie której burmistrz Olkusza Roman Piaśnik otrzymał z rąk wicemarszałka Województwa Małopolskiego Łukasza Smółki statuetkę laureata plebiscytu „Fundusze Europejskie są w Małopolsce”. Została ona przyznana za rewitalizację  kwartału królewskiego w Olkuszu oraz utworzenie multimedialnej trasy turystycznej w podziemiach ratusza, jako najlepszego projektu w powiecie z wykorzystaniem środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

Cztery ciekawe projekty dotyczących działań kulturalnych zrealizują w tym roku organizacje pozarządowe z terenu Miasta i Gminy Olkusz dzięki wsparciu w ramach konkursu „Mecenat Małopolski” organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

W listopadzie ubiegłego roku rozpoczęła się modernizacja kompleksu basenowego na terenie OSW „Czarna Góra” w Olkuszu. Roboty obejmują zarówno niecki basenowe, technologię filtrowania i obiegu wody, trybuny przy basenie, jak również budynek ratowników oraz szatni. Duży nacisk kładziony jest na jakość wykonanych prac oraz ich terminowość – zakończyć się mają przed sezonem kąpielowym. Całość prac wyceniono na ok. 6 mln złotych.

Już w najbliższy piątek 1 kwietnia w godzinach 15:00 – 18:00 w centrum Olkusza rozegrany zostanie bieg sprinterski w ramach CEYOC. (Central European Youth Orienteering Cup). O Puchar Europy Środkowej rywalizować będzie młodzież z Polski, Niemiec, Czech, Węgier, Słowacji oraz Słowenii. Wraz z zawodami towarzyszącymi Wawel Spring Cup na starcie stanie łącznie kilkuset uczestników. Organizatorem przedsięwzięcia jest, mający wieloletnie doświadczenie w tej kwestii, Wojskowy Klub Sportowy Wawel. Wszystkich mieszkańców zachęcamy do udziału w kategoriach otwartych/popularyzacyjnych a także dopingowania na Rynku w Olkuszu poszczególnych zawodników (w tym Kadry Narodowej Polski). Przed nami prawdziwe sportowe święto!

Ambitne plany przebudowy kortów tenisowych na terenie OSW „Czarna Góra”, poprzedzone konsultacjami z olkuskim środowiskiem tenisowym, będą musiały poczekać. Jedyna oferta, zgłoszona w postępowaniu przetargowym na przebudowę kortów tenisowych z budową oświetlenia, obarczona była wadą prawną, a w konsekwencji całe postępowanie musiało zostać unieważnione.

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu aktywnie włączyła się w akcję pomocy dla mieszkańców Ukrainy, szukających w Olkuszu i okolicach schronienia przed rosyjską agresją.