Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Artykuły:

Zamek Rabsztyn został laureatem kategorii specjalnej – właściwe użytkowanie i stała opieka nad

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu ogłasza konkurs plastyczno - literacki pod hasłem: Moja wizja Olkusza za 100 lat

Piękna pogoda sprawiła, że spragnione słońca dzieci obchodzą bardzo radosny Dzień Dziecka. Nie brakuje wycieczek, różnorakich zabaw oraz atrakcji. Mimo wielu obowiązków, z życzeniami, serdecznym pozdrowieniem i słodkim upominkiem do najmłodszych mieszkańców naszej gminy wychodził dziś burmistrz Roman Piaśnik.

Dzisiaj obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego, święto ogłoszone w 2000 roku

Odnawialne źródła energii cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Nie tylko pozwalają obniżyć rachunki, ale także są przyjazne dla środowiska. Aktualnie w Gminie Olkusz pozostały ostatnie wolne instalacje fotowoltaiczne o następujących mocach:

W ubiegły weekend pierwsi turyści mieli możliwość zobaczyć zamek w Rabsztynie po przerwie związanej z realizacją projektu „Zagospodarowanie ruin zamku w Rabsztynie w Gminie Olkusz - stworzenie nowego produktu turystycznego”. Mimo niepogody zainteresowanie było ogromne – szybko okazało się, że w weekend otwarcia rabsztyńską warownię odwiedziło około tysiąc turystów.

Aktualne dokumenty planistyczne

Plany obowiązujące

 

Dokumenty planistyczne w trakcie wyłożenia

-

 

W ramach promocji Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 Urząd Statystyczny w Krakowie organizuje konkurs „Aktywni mieszkańcy w Małopolsce”. Konkurs adresowany jest do wszystkich mieszkańców województwa,  którzy poprzez udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021, mają możliwość wypromowania swojej gminy oraz wsparcia znajdujących się na jej terenie jednostek oświatowo-kulturalnych.

Głównym celem konkursu jest promocja NSP 2021 oraz zachęcenie mieszkańców województwa małopolskiego do aktywnego i licznego uczestnictwa w spisie.

Według założeń konkursu co 2 tygodnie gmina o największym procentowym przyroście liczby spisanych w danej edycji mieszkańców wygrywa nagrody. Po zakończeniu danej edycji, obliczony zostanie dla każdej gminy
w województwie małopolskim przyrost liczby mieszkańców, którzy zostali spisani w NSP 2021 w czasie trwania edycji. Przyrost ten jest wyrażoną w punktach procentowych różnicą między odsetkiem osób spisanych w gminie na początku i na końcu edycji.

Wszystkie informacje dotyczące konkursu dostępne są na stronie https://krakow.stat.gov.pl/narodowy-spis-powszechny-ludnosci-i-mieszkan-2021/konkursy/  

 

Amatorzy wędrówek Szlakiem Orlich Gniazd z radością przyjęli, że od ostatniego weekendu maja ponownie możliwe jest zwiedzanie zamku w Rabsztynie. Zakończony projekt zagospodarowania ruin sprawił, że jest to miejsce, które zaskoczy nawet tych turystów, którzy rabsztyńską warownię odwiedzali bardzo często.

Dzień przed pierwszymi turystami, w piątek 21 maja, miało miejsce spotkanie podsumowujące realizację projektu Podziemny Olkusz. Wzięli w nim udział przedstawiciele władz samorządowych, wykonawców inwestycji oraz osób zaangażowanych w jej realizację na różnym etapie. Od 22 maja Podziemny Olkusz otwarty jest dla wszystkich chętnych.

Adresaci imienni apelu – Radni Prawa i Sprawiedliwości w Radzie Miejskiej w Olkuszu: Sz. P. Maria Beszterdo, Wojciech Panek, Józef Filas, Łukasz Piątek, Edwarda Wolska, Przemysław Kwiatkowski, Zbigniew Stach.

Rozpoczął się finał X edycji ogólnopolskiego plebiscytu „Top Atrakcje 2021”,

Po latach realizacji inwestycji oraz miesiącach przygotowań do pokazania ekspozycji zwiedzającym, wreszcie jest – 22 maja 2021 roku Podziemny Olkusz zostaje oficjalnie otwarty. Wydarzeniu temu towarzyszy również premiera filmu dokumentalnego poświęconego realizacji tej wyjątkowej dla Miasta inwestycji.