Urząd Miasta i Gminy Olkusz

Ułatwienia

Menu Główne

Artykuły:

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Olkuszu otrzymała wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie „Biblioteka dla środowiska i klimatu”.

Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu opisów dobrych praktyk (warsztatów, zajęć, projektów, rozwiązań organizacyjnych itp.), zrealizowanych dotychczas przez bibliotekę, których tematyka dotyczyła takich zagadnień, jak: ekologia, zrównoważony rozwój, ochrona środowiska, kryzys klimatyczny itp.

Serdecznie dziękuję wszystkim Seniorom, biorącym udział w projekcie „Prowadzenie Dziennego Domu Senior+ dla 30 osób nieaktywnych zawodowo w wieku 60+” za codzienną życzliwość i zaangażowanie w budowę tak niezwykłej społeczności. Wszystkim Uczestnikom gratuluję nowych pasji oraz nawiązanych przyjaźni.

Wydarzeniem, które miało chyba największy wpływ na nasze życie w mijającym 2022 roku, był wybuch wojny w Ukrainie i związane z nią konsekwencje.

Piękna zimowa aura, utalentowani artyści, moc serdeczności i świątecznych życzeń, pyszne potrawy, a także pomoc najbardziej potrzebującym – tak wyglądało spotkanie wigilijne, zorganizowane 18 grudnia na olkuskim rynku przez burmistrza Romana Piaśnika.

Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu informuje o trwających naborach na wolne stanowiska urzędnicze:

Życzenia

W czasie przedświątecznej sesji, która odbyła się 14 grudnia 2022 roku w Urzędzie Miasta i Gminy w Olkuszu, Rada Miejska w Olkuszu przyjęła budżet Gminy Olkusz na 2023 rok. Szczególną uwagę zwraca wysokość zaplanowanych w nadchodzącym roku wydatków inwestycyjnych, których wartość wynosi ponad 47 milionów złotych.

Podsumowaniem tegorocznych ekologicznych działań olkuskiej Biblioteki był Powiatowy Konkurs „EKO-BOMBKA, czyli choinkowe cuda z recyklingu”, organizowany pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz oraz we współpracy z Wydziałem Ochrony Środowiska i Gospodarki Odpadami Komunalnymi Urzędu Miasta i Gminy Olkusz.

W dniu 16.12.2022 r. w budynku OSP w Olkuszu przy ul. Floriańskiej odbyło się uroczyste przekazanie ubrań specjalnych dla wytypowanych jednostek OSP Gminy Olkusz. Ochronne ubrania zostały zakupione przy pomocy finansowej udzielonej Gminie Olkusz przez Województwo Małopolskie w ramach konkursu "Małopolskie OSP 2022". Wartość zadania to 13 200,00 zł. Pomoc finansowa Województwa Małopolskiego wyniosła 6 160,00 zł.

Podczas sesji Rady Miejskiej w Olkuszu, olkuscy radni jednogłośnie przyjęli uchwałę o wstąpieniu Miasta i Gminy Olkusz do Związku Gmin Jurajskich. Oznacza to powrót Srebrnego Miasta do ZGJ po 14 latach.

W niedzielę 18 grudnia na olkuskim rynku odbędzie się tradycyjna Wigilia Mieszkańców organizowana przez burmistrza Romana Piaśnika. Spotkanie na rynku jest piękną okazją do złożenia sobie życzeń, degustacji świątecznych potraw oraz zrobienia świątecznych zakupów na kiermaszu bożonarodzeniowym. Jest to również dzień, w którym solidaryzujemy się z najbardziej potrzebującymi, którzy otrzymają paczki z potrzebnymi w okresie świąt produktami żywnościowymi. O świąteczną atmosferę zadbają olkuscy artyści wykonujący kolędy.

Po przerwie związanej z pandemią koronawirusa na ostatniej w 2022 roku sesji Rady Miejskiej w Olkuszu ponownie odbyło się spotkanie z najzdolniejszą młodzieżą z terenu gminy Olkusz, która – w uznaniu osiągnięć w nauce oraz sporcie – otrzymuje stypendium burmistrza Miasta i Gminy Olkusz. Kandydatów mogli zgłaszać dyrektorzy szkół podstawowych i ponadpodstawowych, rady rodziców, instytucje kulturalne, oświatowe i sportowe oraz rodzice i opiekunowie uczniów.

Od ubiegłego roku w Osieku i w Zedermanie trwają budowy przedszkoli samorządowych. Wraz z upływem czasu coraz bardziej widoczne są postępy w pracach, które w ostatnim czasie osobiście oceniał burmistrz Roman Piaśnik z lokalnymi przedstawicielami mieszkańców – radnymi oraz sołtysami. Wartość samych prac budowlanych wynosi 10,5 mln złotych dla obu zadań, a Gmina Olkusz uzyskała na ich realizację dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych w wysokości 7,5 mln złotych.

Uchwałą Sejmiku Województwa Małopolskiego Gminie Olkusz została przyznana dotacja w wysokości 28 994,00 zł z przeznaczeniem na zakup elementów wyposażenia do świetlicy wiejskiej w Kosmolowie w ramach konkursu pn. "Małopolskie świetlice wiejskie 2022". W dniu 24.10.2022 r. Gmina podpisała umowę na realizację zadania.

Z pozyskanej pomocy finansowej do świetlicy wiejskiej zostanie zakupione niezbędne wyposażenie kuchni świetlicy wiejskiej (m.in. szafa chłodnicza, zmywarka, ekspres ciśnieniowy, kuchnia gazowa) oraz monitoring obiektu, które będą służyły ogółowi społeczności lokalnej i poprawią jakość życia mieszkańców korzystających z świetlicy, a tym samym stworzą atrakcyjniejsze warunki do rozwoju międzypokoleniowej integracji społecznej.

Zadanie współfinansowane ze środków finansowych Województwa Małopolskiego w ramach konkursu pn. "Małopolskie świetlice wiejskie 2022".